vlersimi

vlersimi

kam shum vetvlersim te dobet ndihem shum i pa afte,edhe kur e lej ndonj takim me goc e di shum mir qe sdo lej pershtypje te mir dhe skam besim tek vetja,dukem shum i shumtuar kur shoh veten ne pasqyre dhe nuk jam i motivuar!! ju lutem me ndihoni me ndonje keshille!! Faleminderit

         

2 komente për “vlersimi”

 1. Elona says:

  Pershendetje.. krejt problemi qendron te vetbesimi yt si ki vetbesim sillesh qysh ti don edhe rrin shlir fol shlir krejtt t dojn edhe krejt mir shkon .. kjo permisohet mos u bo marak

 2. Vahide Morina - Psikologe says:

  Pershendetje,

  Te faleminderit qe na ke shkruaar.
  Perkufizimi i bukurise eshte shume relative dhe kryesisht ndikohet prej komenteve qe marrim nga te tjeret ose shumicen e rasteve nese mospelqimi vjen nga nje person per te cilin/cilen kemi nje parapelqim, atehere nje koment ose refuzim i tille dine te kete shume ndikim.
  Ideaja paraprake qe nuk do te jeshe i pelqyer eshte shume ndikuese, njejt si edhe fakti qe ty te doket vetja jo i bukur.
  Ti je 15 vjece, pikerisht ne moshen kur je duke u rritur vrullshem dhe fiziku yt eshte ne fazen e ndryshimit.
  Te rekoamndoj qe fokusi yt te mos jete kryesisht ne pamjen tende, te cilen shiqo se mund te jeshe duke e gjykuar gabimisht , sepse je ndjere i refuzuar ndoshta per ate arsye.
  Ti je shume me shume se sa menyra se si dukesh, prandaj mos ke frike t’I lejosh te tjeret ta njohin veten tende te plote, njejte qysh tit e reomadnoj te fokusohesh te anet tua positive dhe te ia kujtosh vetes gjithe heret kur ti je ndjere mire, I dashur, i pranueshem, i ditur, etj.
  Jepi vetes kohe qe ta njohesh veten pertej pamjes, mundohu te gjeshe kohe qe te beshe aktivitete qe te bejne te ndihesh mire dhe te bejne te ndihesh produktiv. Se pastaj te gjitha gjerat qe ti ben, sjellja, angazhimet, parapeqlimet, idete, pikepamjet tua te prezantojne si person qe je.
  Te pershendes duke shpresu qe je ndjere I kutpuar, ndersa te fotj te me shkruash prap nese e deshiron prap te bisedojme.
  Sinqerisht,
  vahidja

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: