Veshtersit gjate adoleshences

Veshtersit gjate adoleshences

Pershendetje “nukjevet” !
Jam 17 vjeq dhe tash 1 vit kam veshtersi dhe kriza ne fazen e adoleshences , veprimet apo sjelljet e mia jan krejtsisht kunder karakterit tim , kam qene gjthmon shume e qet , tash 1 vit kam pesuar ndryshime drastike , duke u bere agresive , dhe shume temperament , pos kesaj perballem edhe me shume mendime te pa pershkrueshme , mendoj gjithnje per ti jep fund jetes pa ndonje arsyje vetem e vetem se nuk me pelqen me , madje kam provuar , nuk kam probleme ne familje apo shqetsime tjera qe ndikojn por ajo qe me shqetson mua eshte si ti jap fund ketyre mendimeve sepse jan tej mase shqetsuese dhe me mungon edhe rezultati ne shkolle , gjithashtu mendoj qe vlen te permendet qe shumicen e kohes kam agresivitet pa arsyje dhe nuk gjej menyre te duhur te qetsohem kam goditur murin qindra her dhe vetem i shkaktoj dem vetes sime , mendoj qe kam reflektuar mire sjelljet dhe veprimet e mia pres pergjigje .
Faleminderit paraprakisht

         

2 komente për “Veshtersit gjate adoleshences”

 1. Xhevahire Balaj says:

  Pershendetje,
  Ju faliminderit per gaditshmerine per keshillim dhe per informatat qe keni ndare me ne.
  Faza e adoleshences ne literature e hasim si faze e stuhise ku shpesh manifestohen sjellje qe ne te kaluaren nuk kan qene prezent.
  Nga letra juaj po kuptojme qe po kaloni nje gjendje ku interesimi per jeten dhe aktivitet shkollore ka pesuar nje renje dhe qe e gjithe kjo po percillet edhe me sjellje aggressive.
  Per te kuptuar me mire se cfare po ndodh, ju lutem na informoni ne letren e rradhes se qe sap o perjetoni nje gjendje te tille, kur ka filluar te manifestohet tek ju dhe gjate kesaj kohe a keni perjetuar ndonje ngarkese emocionale, ne familje, ne shkolle , ne shoqeri qe ka kontribuar ne kete gjendje, ose nese keni perejtuar ndonje situate jo te kendshme ne periudhen e femijerise.
  Per te kuptuar me mire keto motive aggressive konsideroi qe kish qene shum mire qe te kontaktoni nje psikolog dhe me ndihmen e saj te arrini te kuptoni burimin e agresivitetit qe ndoshta momentalisht nuk eshte I kuptueshem per ju.
  Ju lutem kontaktoni psikologun ne qytetin e juaj ne menyre qe te ju ndihmoi te mangjoni agresivitetin dhe stresin e jetes se perditshme.
  Ne letren e rradhes na njoftoni se cfar beni, me se merreni dhe si duket nje dite e zakonshme ne jeten e juaj, cfar ju pelqen cfra dini te beni mire, si qendroni me raporte sociale, keni shoqe, shoke te mire qe mund te ju besoni dhe ndani ndjenjat me ta?
  Deri ne letren e rradhes,
  Mirembeteshi,

  1. 17vjeqarja says:

   Pershendetje dhe faleminderit per kohen tende ndaj pytjes sime , sa i perket problemit tim ka filluar qysh vitin e kaluar po ne kete kohe , gjat femijerise nuk kam kaluar neper gjendje te pa kendshme nuk kam hasur ne probleme as ne familje e shoqeri qe do t mund te kontribonin ne zhvillimin tim psiqik , por ajo qe me shqetson po ashtu eshte se mbrapa ne kohe gjithnje kam pas ambicje per te ardhmen jam angazhuar me shume aktivitete qe tani asnje prej tyte nuk me bejn pershtypje , dhe sa i perket shoqerise qendroj mire ne ket aspekt jam me fat qe mund te shprehem por gjthnje jo deri ne piken e fundit sepse nganjher mendoj qe po kerkova ndihme do t mendojn qe po kerkoj vemendje gje qe nuk eshte aspak e vertet , kam kontaktuar psikologun ne shkolle ku kam mar ndihme 1 muaj mbase me disa takime ku me t vertet kishin ndikim tek un por pastaj u shkeputen kontaktet ne pushimet verore dhe tani nuk dua te behem barre me nje fjale po te ju dukem te tjerve qe po kerkoj vemendje

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: