UJE ME LIMON

UJE ME LIMON

1..Kame degjuar se disa njerz pine uje me limon per tu dobesuar e qe disa te tjer e pine ne mengjes para se te urinojne ne menyre qe te mos jete e demshmea mund te me informoni me shume rreth kesaj?2..Nje gote me uje ne mengjes a ndikon diqka ne dobesim a eshte me e praktikueshme se e para edhe pse jom e holl veq per kur trashna po du me dit!!!

         

81 komente për “UJE ME LIMON”

 1. MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Mjeksi Sociale says:

  PërgjigjaNdikimi I shumë recepturave për dobësime që qarkullojnë në popullatë ka arritur kulmin prandaj edhe ju sigurisht në ndonjë gazetë apo revistë keni lexuar për efektin e një gote uji e pasuruar me lëng limoni mund të ndikon në ju që të dobësoheni. Se ju bënë mirë një gjë e tillë është plotësisht e sakët sidomos pasi që në lëngun e limonit ka vitali C por edhe minerale prandaj gjithsesi ajo do të kontribuoj për të mirë në shëndetin tuaj. Tek disa persona i njëjti ujë me lëmon mund ta shton apetitin prandaj mund të provoni se si do të jetë reagimi juaj individual. Por mos ju frikësohuni këtij uji me lëmon sepse edhe shumë ujëra minerale kanë lëmon në veti.

 2. Nutricionistja says:

  Uje i vaket me limon sherben si nje pije e mrekullueshme mengjesi meqe ajo ndihmon sistemin e tretjes dhe e ben me te lehte procesin e eliminimit te toksineve (mbetjeve) nga organizmi. Gjithashtu, e parandalon shfaqjen e diarese.Limoni eshte i pasur me vitaminen C e cila e rinon lekuren dhe i sjelle shkelqim asaj. Nje nga perfitimet e pirjes se ujit te vaket me limon eshte edhe ajo se eshte si ndihmese qe e shtron rrugen drejt humbjes se peshes me shpejte. Uji me limon pra i nxjerr helmet nga organizmit andaj eshte shume i dobishem per trupin.Limoni, poashtu eshte i njohur per efektet e tij terapeutike, teksa ndihmon ne forcimin e sistemit imunitar dhe rrjedhimisht ju mbron nga marrja e shumices se infeksioneve. Pra, ai gjithashtu luan rolin e pastruesit te gjakut.Gjithashtu, ju ndihmon edhe njerezve qe kane probleme me zemren meqe permban potazium.Andaj, nje gote e vaket uji me limon cdo mengjes i hap rrugen nje jete te shendetshme.

 3. -- says:

  Ujii me limon tė zbeh dhe ta humb imunitetin dhe kee kruarje ne trupp…

 4. agroni says:

  Pytje pershendetje se pari te gjithve ,Un personalisht e konsumoj nga nje liman q,do dit dhe nuk me ben kurfar problem po du ta di a ka efekte anesore me vazhdu keshtu se me pelqen qka mendoni ju a e kam mir me nga nje limon ne dit me e pi me uj e pa uj qysh munda e special mbas ushtrimeve kur i perfundoj me tregoni ndonje keshill a e kam mir un personalisht

 5. ? says:

  une e kam provu per vete po kam pas fillu me u zbeh edhe ma nuke konsumojjj se e pash qe eshte e damshme per shendet,,,,po ma merr menjaa tashh

 6. Mesuesja-Uji me limon says:

  A ndikon uji me limon ne uljen e Glicemise?Po ne parametra te tjere si psh:kolesteroli, trigliceridet,urinim i shpeshte?

 7. alma says:

  dua te bobesohem .kam filluar te pi uje me limon dhe mjalte a do me ndimoj te humb kilet e teperta

 8. vlora says:

  un deshta me dit a ban me pi uj mengjes uj te val ne mengjes para se te urinosh te lutem te ,me tregoj diqka se per moshen qe kam un nuk ban te jem e trash e un shum etrash jam dua mendimin tuaj a ban me pi uj te nxet ne megjes para se te uronosh ok kaloni mir ju lutem me ndimoni vlora nga prizreni

 9. Anonymous says:

  sa dit duhet me pi uje me limon pre dobsime

 10. Anonymous says:

  dua te dopsohem ju lutem me tregoni dicka per tu dopsu

  1. Ariana Shtuni says:

   Aasnje gje nuk te dobeson po nuk bere gjimnastik ,dm th ecje energjike kevizje qe te djersitesh dhe te nxjerresh bashke me djersen edhe dhjamin .Une kam me shume se nje vit qe pij uje te ngrohte me limon ,uje te ngrohte me limon dhe sode ,uje te ngrohte me limon mjalte me kanelle ,.Natyrisht ndjehem shume mire nuk kam asnje shqetesim po per tU dobesuar nuk jam dobesuar sepse nuk bej as gjimnastik te rregullt. As ecje dhe as leviz je te ndryshme qe te djersi dhe te nxjer dhjamin .Kjo eshte eksperianca ime ,kush te done le te mesoje .

 11. zara says:

  ju lutem tregomni si te dopsohem me limon si ta perdodi ate

 12. Desa says:

  Miredita jam Desa nga Rahoveci une jam duke pire qe 2 jav a me shum uje limoni te nxeht ne tesell desha vetem me dit a ka efekt dobesimi ose kur muj me vrejt qe nis me u dopsu trupi? Ma vone boj kercej me radio samba edhe ne dark haj pem e jo buk. Ju lutem ktheni pergjegjje. Ju Faleminderit

  1. Donjeta says:

   Je tu vepru shum mir se edhe un e praktikoj kete edhe kam filluar te dobesohem ❤️

 13. lutka says:

  Pershendetje un qe dhet vjet jam me depresion dhe kam shtuar shum ne pesh ju lutem si te dobesoem

 14. Anonymous says:

  tina ju pershendes zemersisht

 15. hasimja says:

  sedi a muna mu dopsue me uj me limon

 16. meli says:

  pershendetje jam tu perdor uj me liman qe nje jav mir po nuk me ka ndiku kurgja

 17. meli says:

  pershendetje jam tu perdor uj me liman qe nje jav mir po nuk me ka ndiku kurgja sa koh duhet me perdor per meu dopsu uji ngroht me liman aesht e vertet qe ta largon celolitin dua nje pergjigjje ju lutem flm per mirkuptim.

 18. Anonymous says:

  dua ta di a esht e vertet kjo

 19. ina says:

  si muj me u dobesu

  1. Anonymous says:

   une hec mengjes 5 killa a dopsohna tu hec

 20. lori lori says:

  ju lutem juve nenave qe keni lindur me thoni nje mendin cfare duhet te bej qe te dobesohem kam djalin 8 muajsh ne gjoks po jam mbi peshe

  1. vesa says:

   vetem desha nje koment per ty motrushe qe paske femin e vogel mos i shkakto dem trupit tend se deri ti mbush fmia dy vjet trupi nuk mund te normalizohet po kushtoj rendesi femis si te rritet i shendetshem se ti me kohen do te dobsohesh

 21. Toni says:

  Po e vertet se uj me limon te ndimon ne humbjen e peshes se e perdori edhe une vet

 22. Buqe says:

  Une e perdori ni dijet se jam mbi peshe i kam dy fmi ne mengjes ni kafe me tomel edhe dy keksa déri ne ora 12 ha pem edhe kafe te zeza pa shqer ne 12 ha dy kosa déri ne ora 4 e ha ni portokall ne darak ni sallat uj pi gjat dites edhe ni hier ne dit hec 20 min per 1 javais kam hup 3 kg

 23. denis says:

  Une kam pire uje me limon afro 1 muj dhe me ka ndihmu ne dubesim.po po shof ca komenet ktu qe kam mire uje me limon e nuk me ka ndihmu ne dobesim..

  Nqs fillon te pish uje me limon duhet patjeter nje diet ushqimore.ose te frekuntosh aktivitet fizik si ne palester apo edhe ne ambjent te hapur..

  Un per vete ne nje muaj qe kam perdor uje dhe limon dhe aktivitet fizik kam ren 16 kile

 24. ela ela says:

  kam filluar te pi uje me limon dhe mjalte a do me ndimoj te humb kilet e teperta?????

 25. gina says:

  Uji me limon ose limoni te ndihmon ne shendet kur ke probleme me gjendrat tiroide . faleminderit.

 26. Valona says:

  Une mendoj qe nje gote e nxet dhe nje gjysme limoni me nje luge mjalt ne mengjesit ndimon shum ne humbjen e peshes , une kam humbur afersishte 2 kilogram , prej dy muajsh e gjysme te konsumimit .

 27. Anonymous says:

  valla mue me ka ndihmueshum uj me limon jam Shum aktiv gjat tere dites

 28. fata says:

  ju lutem aka sfekt uji me limon ne tesull per dobsim

 29. lila says:

  jam e plot afer 78 kg deshiroj te humbi pesh te lutem tregoni

 30. nilja says:

  do ta provoj ket diet e do tju shkruaj

 31. dona says:

  pershendetje un e pi cdo mengjes ujin e ngrot me limon po nuk po dopsoem po kam shum shendet ju lutem me thoni si te dopsoem kam shendet vetem tek barku ne vithe jam e dobet masa ekstra smoll,ne bark jam shum e shendetshme

 32. enes says:

  dicka di un cfare te fusesh ne goje vetem te shendoshin mos u mashtroni kote me te tilla gjera per tu dobesu vetem djete dhe fiskulture ose ndonje sauna ska rruge tjeter mos perdorni ilaqe se vetem deme kan

 33. eni says:

  a mund te me sygjeroni nje diet per tu dobesuar ju lutem ,,kam filluar te pij uj me limon ne mengjes dhe shpresoj qe kjo te japi rezultate ,por do doja dhe nje diet te caktuar qe duhet te ndjek,..flm

 34. Enis says:

  Do pothojn se nuk ju dobson a mund te kunsssultttohemmmm a ju dobson

 35. Anonymous says:

  pershendetje nga liridona un kam djalin 15 muaj dhe jam ne mbi peshe 12 kg kam lexuar se 2 lug gjelle miell te kallambojt me i tret me 1 got uj ne mbremje dhe ta pish ne mengjes te ndihmon per dobesim dua te di a esht e vertet, apo me e perdor MEDOBIL GOLD por edhe kjo nuk e di a ka ndonje efekt per tu dobesuar vec reklamat ne tv i kam pa dhe ne internet qe kam lexu per medobil gold ju lutem me tregoni dicka

 36. Ina says:

  Pershendetje te gjithve une per vete kam filluar te perdor uj me limon per tu dobsuar.
  Ja receta:
  Dita e pare: ne 1 liter uj nevojitet lengu i nje limoni
  Dita e dyte: ne 1 liter uj nevojitet lengu i dy limonave
  Dita e trete: ne 1 liter uj nevojitet lengu i tre limonave
  Dita e katert: ne 1 liter uj nevojitet lengu i kater limonave
  Dita e pest: ne 1 liter uj nevojitet lengu i pes limonave
  Dita e gjashte: ne 1 liter uj nevojitet lengu i gjashte limonave
  Dita e shtate: ne 1 liter uj nevojitet lengu i shtate limonave
  Kjo ishte e tera shpresoj qe do ju ndihmoj

  1. Jasmina says:

   Sa ke humbur me ket djet per 7 dit

 37. besa says:

  Kisha deshir te dija per sa koh bie ne pesh nga uji me limon? Dhe sa kg humbasim ne jav?

 38. Duet te dobsoem sa ma shoet si te pordor ujin me linan dhe kur says:

  Duet te dobsoem sa ma shpet si tja beej

 39. cimi says:

  persa i perket ormoneve sekesuale limoni esht i dobishem faleminderit

 40. tuki says:

  kisha pas deshir mem tre gu dikush qe e pini ujin me limon ne megjes ae pini te vakt APO te nxet edhe kafe aban me pi mas andej ju lutem tregomni dikush

 41. Anonymous says:

  a ndikon limoni ne uje ne miter

 42. Anonymous says:

  Po e vertet esht se te nidimon per dopsim une me limon

 43. rialda says:

  Po eshte shum e vertet qe humb pesh me uj dhe lemon une ket e kam mbajrut dhe shum mire ka pas rezultat po sigurisht duhet te kesh kujdes me ushqimet edhe duhesh te meresh me ushtrime ose me ecje 45 deri 1.30 min dhe do e shini vet rezultatin edhe uj kam pier 2.3 litra ne ditje …ata qe nuk humbin peshe mos te thon jem ne diet me uj e limon eushqimin se elminojn une tash me gjithmon pi uj me limon ….ju uroj suksese te gjithve qe perdorin

 44. hajri says:

  si ta perdori limonin per me u dobsu ju falenderoj nga zemra .

 45. zeni... says:

  sa kg ne jave mundesh me ra me uje me limon ju lutem me tregoni.flm

 46. edlira says:

  Un kam fillu te perdor uj me lemon qe disa dit por nuk vrej kurrfat efekti mun te ma tregoj ndokush ndonje recet per humbje te peshes ju lutem.

 47. lili says:

  Une ksm humbur 2kg per1jave

 48. ori says:

  Kam 10 dit qe po perdor uj me limon ne mengjes por kam nja 5 dit qe kam veshtersi te papara me kapsllekun. Me par nuk kam pas probleme te tilla. Ju lutem me tregoni a ndikon ndoshta limoni te kjo gje?

 49. Anonymous says:

  Pershendetje si po thojn me pi nje got uj me limon dhe mjalt aosht everrtet si edobson me uj te nzet ate ftoft aduhet vetum menxhes a dhe bremje kthema mesazhin.

 50. Anonymous says:

  Si. Duhet. Te. Pregaditet. Ju. Me. Limon. Sa lit uj de. Sa limon

 51. ela says:

  Uji te jet i vaket apo i ftohet

 52. Anonymous says:

  jam nje nene 37 vjece jam mbi peshe si mund te dobesohem ju lutem me jep nje keshille per ujin me limon si ta perdor

 53. Tushja says:

  Uji me limon dhe mjalte eshte shum i mire ka efekt. Po vec dashta me dit kur ta pish esell sa duhet me nejt per me fillu mengjezin. Ju lutem me tregomi

 54. Anonymous says:

  Ju lutem jam e. Trash 80kg jam e. Gjat 1.60 ju lutem me. Ndihmo si te. Humb peah

 55. mevi says:

  Pershndetje ekam fmijn 11muj I kam 78 amuj me pi uj me lima qe e kam fmjn ne gji ju lutem me tregoni natn e mir

 56. aditina says:

  U pi uj te vale pa limon qdo mengjes nuk e di nese osht zgjidhje e mir kom degju prej tjerve se mundesh me hek kilet shum shpejt kisha dasht me dit a eshte opsjoni i duhur

 57. Ka efekt te mire says:

  Eshte i mire per dijet une Jam hek 6 kg per ni Muj dhe kam hanger normal

 58. Anonymous says:

  Doja te pyesja per efektet ansore se per dobin e morem vesh

 59. mevi says:

  Jam nen e 2 fmive kam 76 kila si te dopsohem

 60. Anonymous says:

  I kam pesh 68 kg ju lutem tegoni qka me petdor per dopsi a te dobson uji me limon

 61. blebi says:

  Dua me ubobsu per nje jav

  1. mila says:

   at her meru me aktivitete fizike,ha me pak dhe pi sa me shum uj gjate dites 🙂

 62. Anonymous says:

  pershedetje kam per dor qe 6 muj uj nxet me limon skum hup pesh qashty jam shnosh ekam provu edhe uj val kum pi 3 muj sen sum ka dihm
  m

 63. fati says:

  Ju lutem me ndihmoni per me u dobsu uj me limon a asht e vertet qe te ndihmon per dobsim ju faleminderit

 64. laura says:

  si te dobsohe ju lutem me ndihmoni

 65. shpresa says:

  un po perdor uj me limon kam dy dit qe e pi a ka problem se un kam mbudh nje bidon me uj dhe limon dhe e kunsumoj gjat dites po nuk e pi te vaket

 66. djellza says:

  Jam me mbi pesh a ka diqka qe muna me pi qe shkrin vjamin nu lutem me ndihmoni

 67. era says:

  Nese doni te humbni ne peshe ateher ha buk sa me pak,bej sa me shume aktivitete fizike,(edhe te kercesh pse jo) hani sa me shum pem dhe perime,uj pini sa me shum sepse e shpejton metabolizmin qdoher nje got ne mengjes ,gjithashtu 30 minuta para ngrenjes perdoreni nje got uj dhe para gjumit.Eshte e nevoitshme per trupin ton qe te pim 2.5-3 litra uj ne dit.Kjo eshte menyra me e mire per te rene ne peshe.Mos hani embelsira sepse sheqeri eshte armiku i trupit tone 🙂

 68. Jeta says:

  E rrezikshme

 69. Beni says:

  Faleminderit moter era

 70. alma says:

  uj me liman ka efekt mirpo duhet larguar edhe bukes ma teper pem dhe perime apo ushqime te shendetshme… suksese

 71. Elma says:

  A ndikon
  Kjoo gje

 72. egzona says:

  Edhe uji me ufell te molles dikon dijet shum

 73. lela says:

  Te pish gjate gjithe dites uje me limon

  1. dina says:

   nuk eshte mir qe gjat ter dites te konsumosh uj me limon por mjafton ne mengjes ne mesdit dhe ne mbremje e gjat dites pij uj normal edhe merru m
   e shum me ushtrime mua Jan duke me ndihmuar

 74. dina says:

  un jam 14 vjeq 1.66 e gjat kam pasur 72 kile dhe per afersisht 2jav kam humbur 2 kile kam filluar qdo dit te bej ecje dhe vrapim nga 30 min dhe heci 20 min perseri kam filluar edhe te pij uj me limon me te vertet te ndihmon por Jo sikur ushtrimet kaloni mir

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: