Stresi,Ankthi

Stresi,Ankthi

Pershendetje ka qe 5 muaj vuaj nga Ankthi, stresi kjo me ka ndodhur dy jave pasi me ka nderruar jete babai, kam qen neper vizita ne mjek dhe cdo analize qe kam bere me ka dal mire kam bere analize te gjakut lukthit,yndyres te mire dhe te keqe ekg, analize te zemres te gjitha me jan dal mire pas kater muaj e gjysme qe jam ne kete gjendje kam shku ne vizite tek neuropsikiatri se gjithe kohen jam mundu ta tejkaloj vet se ne konsultim me mjeku e pergjithshem me tha qe te gjitha i ke keto nga stresi, ankthi por pas vizites tek neuropsikiatri pas bisedes me te me dha qe te perdore terapi Amyzol 10 mg nje ne mbremje pas dy javesh ta shtoj dozen ne dy ne mbremje, lexilium 1.5 mpg gjys ne mbremje dhe pas 10 dite ta shtoj dozen ne 1, cinarizin gjysme ne mbremje gjysme ne mengjes dhe ketonal tri jav ti perdore keto dhe kam qen shum mire pas tri jave qe isha ne kontroll neuropsikiatri me tha qe 70% je me mire se qe ke qen por amyzolin ma shtoi dy ne mbremje 1 ne mengjes lexilium 1.5 gjysme ne mbremje dhe cinarizine njejt te vazhdoj ketonal me hjeki krejt mos ta perdore me po m ekete terapi jam duke patun marramendje sidomos javen e pare se ta sh qe dy jave jam duke i perdore keto ka fillu ne javen e dyte me mu ndal marramendja po duart dhe kembet po me rrin shum si te mpime sidomos pulpat e kembeve dhe shputat e kembes po me duket qe jam duke hec me kembe te huaja e jo te miat dhe duke hec e tuj mendu qe te gjithe po me kshyrin mu tu hec se sjam duke hec mire a ne realitet shum mir jam duke hec dhe ne anen e majte po kam si pickime te muskujve si therrje nuk po mund ta dalloj ne gjoks nganjeher edhe ne shpin e ehe ne anen e djathte te gjoksit po me shum ne anen e majte, pas nje muaji prap kontroll me ka caktu dhe me ka thene qe pas ksaj kontrolle edhe njeher ke me ardh ne kontroll dhe ma ske nevoj a mendoni edhe ju qe sdo te kem ma problem pas perdorimit te kesaj terapie dhe a kan efekte anesore kjo terapi

         

10 komente për “Stresi,Ankthi”

 1. Anonymous says:

  une kam qen kshtu dhe jam qe 3 vite duke perdor amozol 25 mg vetem ne mbramje ..Edhe kam me perdor tan jeten sepse meniher si e kam nderpre simptomat jan rikthy ….stresi ish smundje teper e rend une i kam 40 vjet qe nga mosha 14 vjet vuaj nga smundje pa sherim vetem me menagjim mbahet ne kontroll ..

  1. Stresi ankthi says:

   Jo ishalla tan jetën më barna jo. po nqs bej te pyes a ke pas problem më koken mbrapa? si e mpime sikur duke hec dicka neper koke Edhe pse jam më terapi nje kohë më eshte ndal qjao tash prap. a është ndoshta prej terapise apo cka? Pergjigjje edhe nga ndonje ekspert I kesaj fushe

   1. admin says:

    Pershendetje,

    Fillimisht faleminderit qe ndave shqetesimin tend me ne, mirepo te lutem qe pyetjen ta besh ne opsionin “Pyet Ekspertin” dhe jo ne komente sepse vetem ne ate menyre ekspertet tane do te mund te pergjigjen.

    Gjithe te mirat,

    Stafi Nukjevet

    1. admin says:

     Pershendetje,
     Te falenderojme qe na ke shkruar dhe na ke besuar problemin tend.
     Do te te luteshim qe te kesh pak durim, sepse pyetja juaj i eshte derguar ekspertit perkates, dhe presim per pergjigjen.
     Ju lusim per mirekuptim, sepse ekspertet tane jane mjaft te ngarkuar, e megjithese e bejne me deshiren dhe perkushtimin me te madh kete pune vullnetare, ndonjehere i tejkalojne afatet per shkak te ngarkeses qe kane.
     Ju ftojme te lexoni artikujt e ndryshem ne faqe dhe te ndiqni videot mbi keto probleme nderkohe qe jemi ne pritje te pergjigjes se ekspertit:
     http://nukjevet.net/artikujt/
     https://www.youtube.com/watch?v=F4UhvKLu8GU&feature=youtu.be
     http://nukjevet.net/video/

     Jemi ketu per ju.
     Cdo te mire,
     Stafi NukJeVet

 2. Anonymous says:

  une pergjigjem prap dhe ti tregoj simptomat… marramendje e trullosur koke dhe qafa e mpine ,,,kam shum simptoma por disa me largohene disa me shtohen ,,kam Edhe shterngim ne gjoks dhimbje ne anen e majt….me se shumti me pengon ky trullim sepse gjith menoj qe po rrezohem Sjam e sigurt me dal vet ,,,ishalla ty te kalojm se une Shum po e vuj

  1. Stresi ankthi says:

   Faleminderit shum anonymus Po shumicen e ankthit Edhe un e kam kalu më ndihmen e neuropsikiatrit por Po më bene merak mbrapa kokes si e mpime Edhe si dicka duke më ec neper koke a e ke pas Edhe ti kete apo eshte dicka tjeter Se Po më brengos kjo nuk tahs ka nis kohe pas kohe i kam keto shenja më rrall te lutem më trego eshte nga stresi ankthi Edhe kjo

 3. Xhevahire Balaj says:

  Pershendetje zonje,

  Ju faliminderit per gaditshmerine per keshillim dhe informata te rendesishme.
  Nga letra e juaj po kuptojme se kjo gjendje emocionale ka filluar pas vdekjes se babait.
  Zakonisht pikellimi ose zija pas vdekjes se personave te dashur konsiderohet shum normale deri
  ne 6 muaj duke konsideruar qe kjo eshte nje kohe edhe per shprehje te pikellimit per humbjen e
  personave te dashur por edhe nje kohe qe te mesohemi me mungesen e personit dhe ndryshimin
  e struktures mbrenda familjes.

  Ne na vjen mire qe ju keni kerkuar ndihme dhe momentalisht jeni nen kujdesin dhe trajtimin e
  neuropsikiatrit.
  Lidhur me medikamentet qe ju merrni duke konsideruar qe neve vijm nga fusha e piskologjise
  dhe nuk jemi te shkolluar ne pershkrimin e medikamenteve, te gjitha efektet ansre qe ju vereni
  gjate kohes qe po merrni keto medikamente ju lutem konsultoheni prape me neuropsikiatrin dhe
  vendimet merrni ne bashkepunim me te, te ndryshimi I dozave te medikamenteve.
  Meqense ju keni pershkruar se cdo gje ka filluar te manifestohet pas vdekjes se babait ju lutem
  na shpjegoni si ka qene jeta e juaj para vdekjes se se babait, keni pasur simptoma te tilla para
  vdekjes se babait dhe nese po cfar ju ka ndihmuar ti tejkaloni?
  Ju lutem na njoftoni ne letren e rradhes pak me teper rreth vdekjes se babit, ka qene I semuar apo
  ka qene vdekje e papritur?
  Ju lutem perpiquni qe gjate kesaj periudhe me u anagzhuar ne aspektin fizik, ecja ne natyre,
  angazhimi ne aktivitete te ndryshme qe perpara ju kane sjelle knaqesi si dhe perpiquni me kalu
  kohe me njerzit e dashur ose me ata qe ndiheni sigurt dhe mire!

  Deri ne letren e rradhes, mirembeteshi

  1. Stresi ankthi says:

   Faleminderit doktoresh shum po ra pershkruaj rastin nga atë dite babai nuk ka qen i smur ajo dite për mua dhe për të gjithë ka qen nje shok nje e papritun une në mengjes në duke u oregadit per në pune babai u zgjat per në banjo dhe bisedova me të dhe ishte shum mire un u nisa per në pune kur ka ora 10 më kan thirr nga qkmf Eja se Babi është duke marr infuzion a babai ka shku për kontroll te rregullt me termin qe I ka pas në moment gjatë marries se infuzionit i është keqesu gjendja dhe ka patun sulm në zemer dhe kur erdha e pash në at gjendje nuk di si ta spjegoj për mu ka qen shok shum e papritun qe akoma me rrin parasyve ay Minute se e gjejta gjall akoma ama më fol a dicka jo por pas dy jave na vdiq edhe nje grua e kusheririt edhe ajo nga sulmi në tru edhe kjo nje vdekje e papritun dhe ishim për Ngushëllime tek familja e saj në at dite më ka Kap kam shku në pune nga puna më kan dergu në emergj nc ekg të gjitha më benen më Dolen mire po vetem ngarkese më thane qe ke pas shum, dhe ne Kontrollen e fundit tek neuropsikiatri më është ule doza e barnave tash perdor Amoxyl 10mg nje në mbremje lexilium 1.5 mg gjysme në mbremje dhe cinarizine gjysme në mbremje gjysme në mengjes

  2. Stresi, Ankthi says:

   Doktoresh sa i perket jetes para vdekjes se babait kemi pas jete shum te mire raporte familjare shum te mira simptome ose ankth e stres skam pasur asnjeher ne kete forme stres te punes po po kaluse ka qen shkurt me keso simptoma jo asnjeher

 4. Stresi ankthi says:

  Faleminderit doktoresh po të jap pergjigjje edhe per pytjet qe më ke bërë stres në pune ndoj her kam pas po ka qen e momentit dhe ka kalu menjeher sikur tash qe jam jo asnjeher dhe për atë po kam frike para se të më vdiste babai kem pas jetë të lumtur pa asnje Problem më babain kam qen e lidhun shum për çdo Problem kam bisedu më të.
  Vdekja e babait ka qen për mua nje shok dhe shum e papritun se në ora 7.40 min në mengjes kam qen duke u nis per pune babai u qu doli në banjo bisedova me të dhe ra në gjum prap si është më se miri dhe e ka dergu Vëllau kontrollat qe I ka pas më termin ka shku dhe të gjitha analizat mire i jan dal dhe I kan thene në qkmf se po ta dhojm nje infuzion vetem për imunitet se shum mir je dhe duke qesh e ba biseda ne moment i’u ka keqesu gjendja dhe më kan thirr nga qkmf une isha në pune më than a mundesh të Vish shpejtë se Babi është duke marr infuzion Kur kam shku gjall akoma po Ama më fol a dicka më mu jo ma dhe në at moment kur e kam pa në at gjendje babain kam bertit a se Qka kam bërë nuk e di vehten por pas dy jave të babait ashtu patem edhe nje vdekje të papritun nje grua e kusheririt nga sulmi në tru dhe pas dy dite kem shku për Ngushëllime tek familja e tyre at dite më ka Kap qe nuk e disha se ankth e stres por në emergjenc me than qe nga ngarkesa e tepert e ke.
  Sa I perket terapise tash oas Kontrolles Se fundit qe e kam bërë më është ul doza amyzol 10 mg nje në mbremje cinarizine 1/2 në mengjes dhe mbremje dhe lexilium 1.5mg 1/2 në mbremje dhe në fund tr ketij muaji kam prap kontroll

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: