stresi ne jet

stresi ne jet

Preshendetje,
Jam nje djal i ri i ngutur nga veprimet qe kam bere,jam i mvarur nga bixhozi apo te themi isha ,poashtu i stresuar nga familja, kam bere shum gabime ne jet.
para ca viteve babait tim i vdiq miku i ngusht nga bixhozi e zuri infrakti. babain e kom me diabet dhe nenes time i kan thene te bej kontroll gjdo 6 muaj se mos ka kancer ne gji, heren e par qe me kan zen duke luajtur baste babai me tha qe esht faji yt qe ma ke bo sheqerin dhe nena me tha qe nese vdes kom me dek per shkakun tend… jam shum ne depresion nga gabimet e mia qe sun i kthej mbrapsht… kom nevoj per psikolog sepse nuk mund te shkruaj më sepse me mbushen syt me lot.. dua te i tregoj problemet e mia psikologut..

         

Një koment për “stresi ne jet”

  1. D. says:

    Hapi me i guxomshem eshte marre kur e di qe ke bo gabime. Gabimet jane njerezore, e perderisa me te vertete bindesh qe ke gabuar dhe nuk e perserit, je ne rrugen e duhur. Babai nuk ka marre diabetin shkaku yt e as shendeti nenes nuk varet krejt nga ty. Por ne te dyja keto semundje, pos faktoreve te tjere, luan shume rol edhe faktori psiqik/stresogjen. Pasi qe ti je i bindur qe ke gabuar dhe nuk do e perseritesh, ben mire te sillesh mire me prinderit dhe t’i sigurosh se nuk do te ndodh kurre me. Prinderit dijne te falin. Nuk ben t’i lesh gabimet me te definu.As me te erresu rrugen. Duhet ti perdoresh si udherrefyes, si drite per ndriqim te rruges dhe shenja se nuk do te kthehesh kurre ne vendin ku ke qene. Le te jene force per ty. Bej diqka te mire me jeten tende. Merr vendim te permisohesh. Do te besh prinderit krenar. Te kuptoj se ndjenja e fajit eshte e rende per tu barte. Por mos lejo me te marre jeten.Ke gjithe jeten perpara te ndreqesh gabimet qe ke bere. Behu me i mire se ai qe ska bere gabime, per inat te tij. Ti ke brenda teje force te jshtezakonshme vetem te duhet energjia e duhur per me perdor. Don’t give up on yourself.For your parents. Fale veten dhe meru me ndonje hobi keto dite. largo mendjen. pas karantinimit cdo gje do te rregullohet. Besoj fort!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: