Stresi ankthi

Stresi ankthi

Përshëndetje jam 38 vjeçare kam problem qe 5 muaj më ankth e stres qe 6 muaj më ka nderru jete babai nga sulmi ne zemer pas dy jave më ka nderru jete Edhe një grua e kusheririt nga sulmi ne tru dy vdekje te paprituna pas dy jave qe ke nderru jete babai kam qen per ngushellime tek familja tek kusherinjte nga aty kam shku ne pune dhe pernjeher më ka Kap një e therrun nga kemba deri ne kry jam djersite shum marramendje dhe mbrapa kres si e mpime kryt dridhje trupi kembe e dure si të mpime sikur nuk i ndiej a fuqi kam Edhe te Kap dicka Edhe te hec Po ashtu kam ndjenje qe sun beje asgje dhe mendime te keqija vdekja non stop më rrine ne mendime ne kry si ti largoj keto

         

Një koment për “Stresi ankthi”

 1. Selvije Izeti says:

  Pershendetje Linda,
  Faleminderit q e ke ndare shqetesimin me ne. Kur ballfaqohemi me humbje te papritura te me te dashurve tone, keto
  padyshim lene gjurme ne shendetin tone psikologjike, sepse truri jone nuk eshte pergadite per humbje te tilla prandaj
  edhe reagimet jane nga me te ndryshmet. Nga ajo qe qe ke shkru eshte tipike nje gjendje ankthi. Ankthi eshte nje
  gjendje qe kerkon kohe dhe kembengulje per tu tejkaluar , por nuk egziton nje keshille e vetme qe do te te ndihmonet
  per te tejkaluar gjendjen. Eshte shume e rendesihme sfdimi I mednimeve negative. Te kuptosh se jane mendimet ato qe
  te krijojne ankth, por gjitashtu qe kuptosh se mendimet nuk jane reale dhe jo domosdoshmerisht jane fakte. Mendimet
  shkojne dhe vijne.Edhe pse ne kemi tendecen me I besu medimeve tona kur jemi ne gjendje nakthi , duket ta kujtosh qe
  shumicen e rasteve keto medime jane te bazuara ne supozime te gabuara. Siq eshte psh mendimi se nese dikush semuret
  do te semurem edhe une.

  Praktikimi I frymarrjes se thelle eshte mjafte ndihmues ne per reduktimin e ankthit, por ndonjehere strategjite
  vetendihmuese nuk jane te mjaftueshme prandaj eshte e nevojshme keshillmi me ndonje profesionist si psikologu.
  Gjithe te mirat per ty,
  Selvi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: