Stresi

Stresi

Me fal vet jam psikolog amo ndodh qe edhe psikologu te perjetoj stres Edhe mua po me vin disa mendime negative ne koke mu ka bo si ves

Ju tham familjareve pse spom fol e sidomos motres
Ju kom tek qe thome ne i tham pse spom fol pse spom fol 2 her ne dit i tham
Amo ne realitet te gjith me folin edhe motra edhe krejt
Amo shum jam tuj perjetu stres sa qe gjithqka me duket bajat

E jeta e krejt nese keni mundesi me ma hjek ket ves ose stres

         

2 komente për “Stresi”

 1. Zanfina says:

  Pershendetje i Nderuar!

  Qdo njeri ne kete jete mund te has ne probleme te tilla sikurse stresi dhe depresioni, po ashtu edhe njerezit me profesione si mjek apo psikolog, qdo njeri ka probleme te ndryshme prandaj nuk eshte aspak e quditshme qe je duke perjetuar nje situate te tille!
  Mundohu ta ndihmosh veten sepse askush nuk mund te ndihmoje dhe shkaterroje me shume se vetvetja… mundohu te mendosh pozitivisht dhe te mos stresosh veten sepse edhe po e stresove dhe mendove negativisht asgje nuk do te rregullohet vetem psikologjia jote do te shkaterrohet me shume e njekohesisht edhe shendeti fizik nuk eshte ne gjendje te mire kur ai psikologjik nuk eshte, gjithmone jane te lidhura me njera tjetren.
  Mos u perqendro tek gjerat qe te mungojne apo deshiron ti kesh, por perqendrohu tek ato qe i ke dhe falenderoje Zotin per to e dalengadale do te zgjidhet qdo problem. Zevendesoji mendimet negative me ato pozitive, kur te vije ndonje mendim negativ menjehere shendrroje ne ndonje pozitiv dhe keshtu pas nje kohe do te triumfosh dhe do te largohen mendimet negative, binde veten se mund ta arrish kete dhe thuaj qe mundem e keshtu edhe do ta arrish…!
  Ka shume e shume njerez me semundje te renda dhe mendojne pozitivisht pavaresisht dhimbjeve dhe veshtiresive qe perjetojne, tregohu falenderues per te mirat qe ke , per begatite dhe pasurite qe zoteron…!
  Beso tek vetja dhe do te permiresohet situata juaj!
  Gjitha te mirat per ju! Kaloni sa me mire!

 2. Dr. Elisa Berdica - Psikologe says:

  Pershendetje,
  faleminderit qe na shkruan e kerkoj ndjese per pergjigjen e vonuar. E kam pak te veshtire
  te kuptoj pyetjen tende, sidomos pjesen ku flet per familjaret. Gjithsesi po te kthej
  pergjigje nga ky informacion i kufizuar qe na ke derguar.
  Nga ajo qe kuptoj je psikolog por vuan nga stresi e nga mendime negative qe te shfaqen
  gjate gjithe kohes. Edhe psikologet perjetojne stres e ankth e cdo gje tjeter qe perjetojne
  njerezit e tjeter. Per te mos thene qe ne vuajme me teper se te tjeret sepse jemi me
  introspektive dhe mundohemi te kuptojme cdo veprim ne detaj.
  Prandaj une do te thosha qe nuk ka rendesi saktesisht cfare mendimesh negative jane. Nese
  jeta jote ne pergjithesi eshte e mire, mundohu te mos fokusohesh ne keto gjera por vendos
  fokusin ne aktivitete te tjera. Merru me sport, kujdesu te kesh nje ushqyerje te
  shendetshme, gjume te mire e provo te meditosh e te relaksohesh. Perqendrohu ne qellimet
  e tua ne jete, qofte studimet apo puna, cfaredo qe po ben per momentin. Ti e di racionalisht
  qe cdo gje tjeter eshte ne rregull dhe ato jane thjesht mendime e stres i momentit qe po
  perjeton. Te gjithe kalojme keto periudha here pas here, jeta eshte e shpejte dhe e
  lodhshme prandaj me e mira eshte ta marrim me lehtesi.
  Na shkruaj serish nese te ndihmon!
  Te pershendes,
  Elisa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: