Streptokoku

Streptokoku

Pershendetje, jam nje vajze 19 vjeqare dhe para ca muajsh kam kuptuar qe kam streptococcus pyogenes serog. A .
Kam perdorur ospen 1000 dhe kam menduar qe eshte hekur. Por nderkoh kur zgjohesha ne mengjes kisha nyjet e gishtave te enjtura dhe me dhimbje po ashtu kyqet e duarve dhe her pas here dhimbje . Kam ber analizen per reum dhe faktoret reuamtik me kane dal kogja te rritura dhe doktori me tha qe e kam nga streptokoku. Kam perdor terapin cutason dhe vitamin C dhe jam ne pritje te analizave. Deshta te pys se a heket ky bakter dhe sa jane mundsit te me shkaktoj me shum semundje tjera ???

         

Një koment për “Streptokoku”

  1. Dr. Xhevdet Fetahaj - Mjekesia e Punes says:

    Streptokoku eshte nje bakter qe shkakton infekcione te shumta. Perhapet permes pijeve e ushqimit, puthjes por edhe me rruge ajrore….kujdes!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: