Spermokultura

Spermokultura

Pershendetje stafi nuk je vet..desha te ju pyes sepse me shqeteson shume fakti qe nuk kam femij qe 4 vite dhe tash kam bete spermokulturen dhe jam diagnostifikuar me Stapylococcus aureus.. ju kisha lut te me sqaroni me shume rreth kesaj se a ka sherim qfare duhet perdorur dhe se a mund te kem femij? ..ju lutem pres nje pergjigjje sa me pare..ju falemderit paraprakisht!

         

3 komente për “Spermokultura”

 1. ma says:

  Mos u shqeteso, staph.aureus osht bakterie qe secili mashkull thuajse e ka ne penis. Ky gjendet po ashtu edhe ne lekuren e secilit njeri. Vetem se eshte shume rezistent ndaj antibiotikave. Po perdore ate terapi qe ta cakton mjeku pastaj shkon prap ne kontrolle me shiku a ki naj permiresim. Nuk e besoj qe kjo bakterie mundet me ndiku dicka qe mos me bo femje, por me fol me urologun ai ta sqaron me mire, ndoshta duhesh me bo analiza tjera a dicka se noshta ki dicka tjeter se kjo bakterie nuk eshte edhe aq e rrezikshme me aq sa me ka ra me u njoftu per to…

 2. Shkelzen Elezaj - Urolog says:

  Staphylococcus Aureus eshte nje bakterie anaerobe fakultative qe emrin e ka mar ne baze te pamjes se kolonive te saj. Kjo bakterie eshte shkaktare e infeksioneve urologjike ne rreth 10% te rasteve. Kjo bakterie krijon shume shpejt soje rezistente pas aplikimit te antibiotikeve qka do te thot qe duhet te keni shume kujdes qe te mos merni antibiotik krye ne vete pa kryer vizite te Urologu i cili e percakton se a keni indikacion per te mar antibiotik apo jo. Nese keni dhimbje dhe pengesa me urinim duhet te ju informoj se Stafillokoku rralle shkakton pengesa dhe nuk keni nevoje per shqetesim sepse kjo bakterie izolohet shume shpesh ne sperme dhe strisho uretrale pa shkaktuar dhimbje dhe pengesa me urinim. Te keto raste un u pershkruaj vetem qaj kunder Stafillokokut 600 ml ne dite me nje luge mjalte per disa muaj rresht dhe pas 2 muajsh i udhezoj ta kryejne strishon nga vendi ku keni ndryshimin, urinen, SE, hemogramin, glokemine, CRP dhe ultrazanin e abdomenit e ne baze te rezultateve i udhezoj per hapat e metejme.

  1. estri says:

   Pershendetje , kam bere nje analize te spermokultures dhe pergjigjja ishte STERILE cfare do te thote ?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: