Spermokultura me antibiogram

Spermokultura me antibiogram

Pershendetje,
Kam bere spermokulturen me ab dhe me ka dal ‘stafilokokus aureus’ dhe dua ta di se a esht I rrezikshem ky bakter dhe a mund te shkaktoj probleme me ereksion??

         

Një koment për “Spermokultura me antibiogram”

  1. Shkelzen Elezaj - Urolog says:

    Staphylococcus Aureus eshte nje bakterie anaerobe fakultative qe emrin e ka mar ne baze te pamjes se kolonive te saj. Kjo bakterie eshte shkaktare e infeksioneve urologjike ne rreth 10% te rasteve. Kjo bakterie krijon shume shpejt soje rezistente pas aplikimit te antibiotikeve qka do te thot qe duhet te keni shume kujdes qe te mos merni antibiotik perseri. Nese keni dhimbje dhe pengesa me urinim duhet te ju informoj se Stafillokoku rralle shkakton pengesa dhe nuk keni nevoje per shqetesim sepse kjo bakterie izolohet shume shpesh ne sperme dhe strisho uretrale pa shkaktuar dhimbje dhe pengesa me urinim. Te keto raste un u pershkruaj vetem qaj kunder Stafillokokut 600 ml ne dite me nje luge mjalte per disa muaj rresht dhe pas 2 muajsh i udhezoj ta kryejne strishon uretrale, urinen, SE, hemogramin, glokemine, hol, trigliceride,CRP, HFS,HL, Testosteronin dhe Prolactinen dhe ultrazanin e abdomenit e ne baze te rezultateve i udhezoj per hapat e metejme. Stafillokoku nuk shkakton impotence…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: