Si mund te me ndihmoni me kan nxjer me skizofreni

Si mund te me ndihmoni me kan nxjer me skizofreni

Si mund te me ndihmoni me kan nxjer me skizofreni dhe kam shum mendime te cmendura kam frik se mos i shpreh dhe pastaj felliqem po luftoj qe te mos i shpreh por tani me kan ardh mendime qe skizofrenia nuk sherohet dhe un heret ose von do ti shpre ato mendime te cmendura dhe kjo me ben qe te dorezohem ne kte luft. Kam pir olanzapin dhe e kam len.a mund te sherohem pa pir ilace cfar duhet te bej si te veproj qe mos ti nxjerr kto mendime se po i nxora mora fund. Faleminderit

         

2 komente pĂ«r “Si mund te me ndihmoni me kan nxjer me skizofreni”

 1. ma says:

  Okej fillimisht provo mere shtruar. Nqs ti e mer si dicka tragjike besom qe do ja besh vetes akoma me te veshtire per ta kaluar, nese ti e mer me sportivitet sado qe mund te jete e veshtire besom qe do ta kesh me te lehte. Sipas mendimit tim ti ke nevoje per gjera qe te qetesojne, meditimi eshte teknike
  qe kish mund me te ndihmu shume. Provo fillo medito ne fillim mund te
  jete e veshtire por do mesohesh duke e praktikuar cdo dite nga pak. Perdore nje taktike fillimisht fokusohu ne frymemarrje, nqs te vijne mendime
  mos u perpiq ti largosh perkundrazi
  perpiqu ti analizosh ato mendime,
  perpiqu ta analizosh se ne qfar aspekti
  po ndikojne ato mendime ne trupin
  dhe mendjen tende. Keshtu do e
  njohesh veten me mire, do e shohesh
  qe gjithcka lidhet me te menduarit…
  Mundesh me kerku me google ose
  youtube per me shume rreth
  meditimit. Pastaj fillo dil vrapo ne ndonje park ose dikund, por edhe biseda me njeret mund te te ndihmoj shume, fillo perdor pije te pregaditura me blinder, do ishte mire nqs ben smoothie me karrote ose spinaq. Pastaj ta ndryshosh menyren e ushqimit, ushqime te thata ha sa me pak, provo shko te ndonje psikolog tek dikush qe nuk jep hapa por qe te ndihmon me keshilla e bisede. Provo dil jashte shetit gjej vullnet dhe force per gjera qe ti i don. Besom qe nese ti mundohesh me ja dal, nqs i thu vetes okej une kom ni problem por nqs une mundohem do jau dal asgje s eshte e pamundur, besom qe DO JA DALESH, te uroj shume fat e shendet, perqafime 🙂

 2. Mr. Sci. Dr. Shukrie Statovci - Psikiatre says:

  Përshëndetje
  Ju faleminderit që keni zgjedh portalin tonë.
  Skizofrenia është sëmundje kronike, mirëpo njerëzit me skizofreni mund të bëjnë jetë kvalitative. Ju kisha sugjeru që të keni Psikiatrin tuaj me të cilin mund të realizoni konsulta të rregullta, gjatë të cilave do të trajtoheni por edhe do të mësoni më tepër për sëmundjen tuaj , rëndësinë e përdorimit të medikamenteve dhe metodave tjera psikoterapeutike, si dhe njohjen e shenjave të hershme të përkeqësimit.Në këtë mënyrë ju do të mund të menagjoni më lehtë gjendjën tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: