sex

sex

I nderuar doktor ne kohen e fundit kam lexuar disa gjera reth himenit qe me kan bere te mendoj shum per te.kam pare disa fotogrrafi se himenit ndodhet ne hymjen e vagines dmth e mbulon vaginen edhe se eshte si nje pelhur e bardh ne disa fotgrafi kam par a eshte e vertet kjo se pash disa pyetje qe me kenn pergjigjur ju qe thot se himeni eshte mbrena edhe vetem nje mjek mund te shoh ate e jo si thon te tjert se shiher…psh

         

2 komente për “sex”

  1. Dr. Premtim Gojani - Gjinekolog says:

    Himeni është ind vaginal delikat, i vendosur rreth e rrotull hapjes vaginale, por nuk e mbylle atë komplet.Zakonisht himeni ka një vrimë, por ndodh që mund të ketë dy ose më shumë vrima.Gjate maredhenjes se pare sexualke ai zakonisht shkyhet dhe mundet me pase gjakederdhje por nuk do te thote(mvaret nga tipi i himenit) Himeni është jonormal, kur ai e mbyll komplet hapjen vaginale,dhe nuk lejon daljen e gjakederedhjes menstruale,prandaj ne keto raste intervenohet dhe hapet.Me se miri shifet dhe verehet gjate egzaminimit kah rektumi nga experti gjinekologu.Dr Premtimi

  2. Mjeku says:

    Ēfarė lidhjeje ka himeni me virgjėrinė.Kjo lidhje nuk ėshtė e domosdoshme. Siē thashė mė lart, himenet mund tė prishen, ose mund tė mos prishen, gjatė aktit seksual.Njerėzit gjithmonė janė ēuditur nga fakti qė shumė gra ndjejnė dhimbje, ose kanė hemorragji nga vagina, herėn e parė qė bėjnė interkursė penetrante vaginale. Ky fakt i ka detyruar tė mendojnė se duhet tė ketė ndonjė pjesė tė vaginės, qė me tė vėrtetė “shkatėrrohet” nga penisi, herėn e parė qė vagina penetrohet.Pėr kėtė ka disa shpjegime: Doktorėt e mesjetės mendonin se atje kish njė “nyje” indore mishi brenda vagjinės, qė dukej si njė bizele dhe kjo shkatėrrohej nga penisi nė interkursėn e herės sė parė. Njė besim tjetėr ėshtė se ekzistojnė pesė vaza gjaku, qė e lidhin vaginėn fort, deri sa kėto vaza gjaku tė shkatėrrohen nga penisi.Nė shekullin e dhjetė, doktori arab, Ibn Sina, ose siē ėshtė quajtur nė mjekėsi, Avicena, thoshte se ka njė kreshtė tė vogėl prej cipe lėkure brenda hapjes vaginale dhe kjo ėshtė ajo qė shkatėrrohet nga penisi gjatė interkursės sė parė qė shkakton dhimbje dhe gjakosje. Ekzistenca e kėsaj cipe lėkure ėshtė konfirmuar nė vitin 1544 nga anatomisti me famė botėrore Andreas Vesalius, qė ishte i pari person qė e gjeti atė gjatė njė diseksioni anatomik.Ibn Sina ishte gabim dhe nė tė njėjtėn kohė kishte tė drejtė: Ėshtė njė cipė lėkure, ose njė palosje lėkure brenda hapjes vaginale, qė disa herė dėmtohet gjatė penetrimit, por jo gjithmonė. Kur kjo cipė shkatėrrohet, ajo mund tė jetė e dhimbshme dhe tė shkaktojė gjakderdhje.Por, Ibn Sina kishte mė shumė tė drejtė se doktorėt para tij. I takon atij merita, sepse ishte ai i pari qė i dha pėrgjigje tė drejtė pyetjes se ēfarė mund tė jetė ky send misterioz brenda vaginės?Tani, ēfarė ka tė bėjė himeni me virgjėrinė? Ka rreth njėmijė vjet qė njerėzit i kanė dhėnė himenit reputacionin si pjesa e vaginės qė shkatėrrohet gjatė interkursės sė parė.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: