Rritja

Rritja

Pershendetje me falni e kam nje pytje jam nje vajze 19 vjeqare dhe jam 1.60 kam deshir te rritem ende por nuk e di a esht e munder te lutem me ndohmoni

         

Një koment për “Rritja”

 1. Dr. spec. Violeta Hyseni - Mjekesise interne/Kardiologji says:

  Pershendetje,
  Gjatesia e trupit eshte e percaktuar nga gjenetika ne te cilen nuk mund te nderhyhet. Por ja disa keshilla te cilat mund te ju ndihmojne. Trupi zgjatet deri ne moshen 25 vjeqare, por sa do te arrije gjatesine krahasoni gjatesine e prinderve tuaj.
  Mos lini asnje shujte ushqimore pa e ngrene,nje gabim qe e bejne shume te rinj sidomos mengjesin.
  Perdorimi i duhanit, alkoolit dhe droges ndikojne negativisht ne rritje.
  Konsumoni ushqim te pasur me vitamine C,vitamin D, zink, kalcium dhe proteina.
  Flini mire se paku te beni 8 ore gjume.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: