Pyetje per kardiolog dhe psikolog

Pyetje per kardiolog dhe psikolog

Pershendetje deshta tju pyes ne lidhje me shqetsimin tim.Ndonjeher me ndodh qe zemra te ben ndonje rahje te fort ose.impuls i fort sikur me kercejn ndonje damar.Ndjej 2 deri ne 4 impulse te forta dhe me liron menjehere.Un kam bere shum ekg deri me sot 4 ose 5 dhe gjithmon me ka dal shuum mir saqe specialistet nuk e kan pare te nevojshe te bej ehon.Tash kjo me ka mbetur si pik a duhet ta bej ajo.Ka nje vit qe vuaj nga ankthi dhe gjithmon kto simptome i kam.pasur ka ankthi por kjo e fundit ishte shum rahje e fort dhe ne ato momente isha e qet .Kjo ke ka shqetesuar nuk e di a eshte ankth po mund te kem problem me zemren.Nese eshte nga ankthi kto situata shtrengine therje dridhjet impulset e forta a dergojn deri ne demtjm ose infarkt te zemres

         

4 komente për “Pyetje per kardiolog dhe psikolog”

 1. ella says:

  I ke ankth panik emocione…dhe un i kam po bej kater vite qe i kam nuk kam len kardiolog e ekzaminim te zemres pa bere dhe cdo gje me del mir..por kto qe thua ti i kam perdit jam dhe shtatzane tani dhe i kam…mos u bej merak per zemren se ske gje thjesht kur te kapin largo mendje fillo ec dil meru me dicka qe mos ta mbash mendjen tek zemra…dhe pa merak se ste bie infarkt prej ankthit..cdo gje eshte psikologjike..gjith te mirat

 2. F. says:

  hmm ti s’paku nuk paske naj arsye medecionale me dyshu per probleme kardiake, definitivisht e ke prej ankthit.
  Mua m’u kane shfaq krejt keto simptoma qe i ceke te gjitha qe nje vit, ndersa qe dy muaj m’u kane tepru.
  Dyshojsha mos kom probleme kardiake, gjinekologjike, me veshke najsen etj etj po jo definitivisht u konstantu ankth se i jepi zor shume per qdo sen stresohna, mendime frike, shqetesime …. e ankthi tash um kap edhe kur jom t’u mendu per mire se ja kom bo vetit gjithe u stresojsha.
  Arsyeja pse mendojsha per probleme me zemren ose vena ishte se 6 muaj perdorsha kontraceptive oral/ hormonal kunder shtatezanise, por qe kane gjasa si efekt anesor me ta shkaktu infraktin (mpiksjen/trashjen e gjakut). Dmth une e kom pas tamon arsyen medicionale me dyshu per zemer amo ne fakt ish kon krejt prej ankthi.
  Tash çdo te katerten dite/nate um kap. Posaqerisht kur gjendem ne publik, Djersitna prej frike mos po me bjen te fiket dhe fillojne keto simptoma qe i permende, gjithashtu um kap nje shtrengim ne fyt si me m’kap dikush me m’plas edhe fillon frymemmarrja me m’u destabilizu etj…
  Kam fillu keto dite me mendu pozitivisht, po e forcoj veten me mendu per te mire edhe mos me i shqetesu per gjera te perditshme. Gjithashtu po e rregulloj gjumin. Po pi gjithe qaj kamomile (kamelice) para se me flejt dhe ne mengjes. Njihet per vetite qetesuese, edhe ish e vertete. Gjithashtu edhe pak ushtrime ose ecje ne natyre. Ankthi po vazhdon por po e verej qe ma lehte po me shkon. Kjo ka vlejt per mua, shpresoj edhe per ty, se s’jemi te gjithe njesoj. Gjithe te mirat!!

 3. Dr. spec. Violeta Hyseni - Mjekesise interne/Kardiologji says:

  Pershendetje,
  Ju rekomandoj te beni nje vizite te kardiologu per nje ekokardiografi dhe ekzaminim me te hollesishem per te eliminuar shqetesimet nga semundjet kardiake.

 4. Stresi, ankthi says:

  Edhe une njejt Problem më ankth qe 5 muaj edhe jam më terapi te neuropsikiatrit I cili më ka ndihmu shum po kete shqetesim e janë dhe une se ana e majte shum her kam si pickime të muskuj ra dhimbje spo di qka te ju them po çdoher vetem në anen e majte gjoksi dhe krahu ndoj her edhe në anen e djathta po më shum në anen e majte dhe fytyra nganjeher nje temperature më skuqet fytyra dhe si e mpime më rrin nganjeher e kjo po më shqetesim nga pak po të gjithë nga ankthi më thone është kjo spo di tash

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: