Pyetje

Pyetje

Pershendetje
Kam disa vite me mendime negative dhe po e vuaj shum
Kam mendime te ndryshme negative dhe perseris te njejtat veprime shum here nuk e kuptoj pse me ndodh dhe dicka me thot duht ta bej sesben prsh te te heq atletet disa here dhe ti vesh dhe ns nk e bej do me ndodhe dicka e keqe mua ose familjes dhe keto veprime me lodhin edhe fizikisht duke i perseritur

         

3 komente për “Pyetje”

 1. Armendi says:

  Pershendetje, edhe une kam mendime negative shume si dhe nje boshllek ne lukth i shoqeruar me frike, nese mund te pershkruash sado pak simtpmat tjera.. qofsh me shendet. Armendi

 2. Albina says:

  edhe une te njejten gje e kam. Me heret lexova qe kjo smundje quhet OCD lexo per te ne google

 3. Enkel Bulica says:

  Pershendetje, ajo cfare ti ke pershkruar eshte nje shembull i nje mendimi obsesiv te cilin nuk e ndjen se nga vjen dhe nuk ke kontroll mbi te. Duke qene se perjeton ndjenja faji qe ky mendim te vjen ne mendje pa mundur ta anashkalosh, atehere per ta zhbere kete mendim kryen sjellje te perseritura (kompulsione).

  Pra per te lehtesuar ndjenjat e fajit, ti kryen nje veprim qe te lehteson per momentin derisa mendimi te rikthehet perseri dhe veprimi te kryhet perseri. Ky rreth vicioz perforcon besimin se mes te dyjave ka nje lidhje te logjikshme duke perforcuar njera-tjetren. Cfare do te ndodhte nese do ta provoje nje here qe mos t’i heqesh dhe veshesh atletet? A do te realizohej frika jote?

  Do te te rekomandoja te kryeje nje konsulte psikologjike per te filluar trajtimin e kesaj gjendjeje dhe prishjen e ketij rrethi vicioz.

  Shpresoj te te kem ndihmuar sadopak.
  Enkeli

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: