Pershendetje stafi

Pershendetje stafi

Pershendetje,jam 20vjecare dhe ne ekam te kryer shkollen e mesme te mjeksise dhe menjehere skam dashur me humb kohe,kam bere dokumentet e duhura kam marre vizen dhe qe 3 muaj jam ne gjermani tash punoj ,ne pune skam problem,shyqyr pi Zotit se ekam pas frige se 6 muajt e pare vlejn si testim npune ,e kam dasht met vertet t arrij dicka,mirpo nje nate papritur mfilloj kokdhimibje me pas edhe te vjellura cka hajsha ,e qitsha ,besoj se ka ndiku se asnjihere e vetme skam banu tash jetoj e vetme edhe nmomentin kur u smuna nfillun mendime shume t kqija dhe se kisha askand afer dyqysh sikur bota mra permi koke edhe smun te mirrja fryme mu duke sikur po ngulfatem dhimbje gjoksi ,dridhje te gjithee trupin ne mrendsi desh u tranova dhe pata gjakderdhje te hundve ,ishte si nje lloj paniku maksimal qe mendova se do vdisja.Nga ajo dite kam shku te do familjar me ndejt mirpo shume paniku pom kap edhe nshoping me shku spom rrihet ma shume se 10min se po frigona shume thjeshte marramendje po kam dhe po me duket se do rrezona.Mo skam te vjellura,por kam pas dhimbje te veshit nje nate, te qafes komplet sikur gjendrat tiroide mi pas pom dhamin shume mirpo edhe permas koka edhe qafa gjithashtu dhimbje tmdhaja pe mbaj koken me duar dhe qafen pe masazhoj, po lexoj n internet cka mun mu kon mendja jo tumor jo ka ma e keqja pom shkon ,ndonjehere pom qetsohen por edhe shtrengim nfyte kam teper ,po ma ndal frymen thjesht veshtirsi po kam edhe ta keni t qarte gjithashtu se jam tip dhimbjet i duroj shume,amo besoj edhe stresi edhe vetmia edhe krejt mi kan bo ,amo besoj nese mdhem dikun duhet mem kalu mo perdit sa mndalet dicka tjeter kund mdhem ,cdo dite me dhimta ,mirpo eci qona e shtyj veten vazhdo ,amo njeri prap frigohet.E podu me dit mas shumti shtrengimi nfyt nga pom vjen edhe dridhje t krejt t trupit shpesh po kam ndoshta edhe nga lodhsija e punes.Kam hulumtu shume cka mun mu kon ky shtrengim sikur dikush me dy duar kur tngulfate thjesht pom vjen me qajt e mos mu ndal,gjithkund qe pom dhem po frigona dicka e keqe mos pom ndodh.Jam e fejes shume i jap vetes gajret per cdo send ,amo per kshilla prap po kam nevoje,nmjek jam kan per fytin kurgja mka than mka qu te specialisti mushknis test mkan bo rezultatet skan dal keq ,e pershkak qe ikam thon veshtirsi nfrymarje pi fytit po kam mka dergu aty e aj mjeku mka dhan Salbu hexal lloj inhalacioni tha provoje me qet amo une e di per cka o ajo une per at skam nevoj se as 1% sem ka ndimu,un e di se pi tjera ka o tu ardh se me frymarje kshtu normal skam pas as problem kurre bile ,thjesht nperiudha t caktuara t dites pom ndodh shtrengimi kur pom vjen e ndoshta po tham naj zhlest ose tiroidet a mundet me qene? Besoj se nga stresi qekaq gjate dhimbje skisha pas!!Ama nga ana juaj apo ndokush nese kshtu ka perjetu tem tregoje cka duna me bo ose ku duna mu drejtu? Edhe dhimbjet mbrapa kokes a jane te rrezikshme sikur me mu blloku krejt kryja shpesh pom vjen,po baj tush me uje te ngrohte shume pom vjen mire qetsim pom vjen mirpo apet prap tnesermit mdodh?Edhe 1 jave ne shtepi do shkoj ne pushim 1 jave dite mkan dhan,e podu atje ndoktor tshkoj amo kisha dasht nga ana juaj tme orientoni ku te drejtohem fillimisht te cili mjek?Apo ndoshta edhe kam nevoj per barna antistres?A eshte shume serioze puna mu brengos ,qe qendron rrezik dishka,se po frigona edhe mi rrefy dikujt se edhe mjekt ktu hasret me ju than krija pom dhem pot kshyrin si kancerin me pas,po kam frige pergjigje edhe negative me marre,une nrealitet sjam kshtu thjesht pedi qe edhe npersonalitet jam dobsu se shumee e forte jam ,jam kon qysh prej ma heret qe shume shoqe tmija nga kto gjendje ikam largu ,amo kur pot ndodhshin senet nkry,per veten doktor ose fjalmires sen po u bajshe,edhe ti pe lypshe dikand met fol.Ju kisha lut tme ktheni pergjigje,e kisha ndit per nder.Ju falenderoj !!

         

2 komente për “Pershendetje stafi”

 1. mirela says:

  Ti nuk ke kurrgja vetem ankth. E kam nga pervojae ime. Me beso. Duhet te shkosh te psikolog edhe psikiater sa me shpejt se eshte i trajtushem.Cfare frige keni se ankthi seshte gje tjeter vec frige e tepruar

 2. Selvije Izeti says:

  Pershendetje,
  Te faleminderit q e ke ndare shqetesimin me ne.
  Shume nga simptomat e paraqituar nga ana jote si , ngulfatja , dhimbje gjoksi, , dridhja , marremendja ne literature psikologjike gjasojne me gjendje ankthi, megjithate dhembje e theksuar e kokes, thua se ke pas edhe gjakderdhej te hundeve, une do te sygjeroja qe fillimisht te konsultohesh me neurologun per te perjashtuat ndonje problem organik, dhe per te kuptuar nese i gjithe shqetesimi yt ka baze psikologjike.

  Gjithe te mirat per ty,
  Selvi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: