Pershendetje, kam.lindur qe nje vit me operacion,

Pershendetje, kam.lindur qe nje vit me operacion,

Pershendetje, kam.lindur qe nje vit me operacion, por pas tre.muajve me.eshte shfaqur nje.ushitim ne vesh dhe koke sedi pse kam.qen.te specjalisti.I vesheve me.kan.dalur mir ama un.nuk.kam.rehati shpirterore

         

Një koment për “Pershendetje, kam.lindur qe nje vit me operacion,”

 1. Dr. spec. Violeta Hyseni - Mjekesise interne/Kardiologji says:

  Pershendetje,
  Ambienti i punes me zhurma te shumta dhe eksponimi i veshit per nje kohe te gjate ne zhurma mund te demtoje degjimin. Shpeshhere demtimi i degjimit shoqerohet me ushtime ne vesh.
  Shkaqet me te shpeshta te demtimit te nervit te degjimit jane degjimi i muzikes me ze te larte (sidomos me kufje ne vesh), shtypja e larte e gjakut dhe vendi i punes me zhurme te larte.
  Ju rekomandoj te beni nje vizite te otorinolaringologu dhe ndiqni keto keshilla:
  – Shmanguni ekspozimit ndaj tingujve dhe zhurmave me ze te larte,
  – Shtypja e gjakut duhet te kontrollohet rregullisht dhe te mbahet ne kontroll,
  – Preferohet perdorimi sa me i paket i kripes ne ushqim sepse ajo demton edhe qarkullimin e gjakut.
  – Shmanguni nga perdorimi i kafes, qajit, Coca- Cola-s dhe duhanit,
  – Pushoni me shume
  – konsultoni otorinolaringologun

Leave a Reply to Dr. spec. Violeta Hyseni - Mjekesise interne/Kardiologji Cancel reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: