Pershendetje

Pershendetje

Pershendetje, deshta te pys ndoshta ndonje me udhzon qfar te bej, jam 25 vjeqare , peshoj 74 kg kam provuar llolloj dieta , gjithashtu eci qdo dit kujdesem edhe per ushqimin por asesi nuk mund te hjeki pesh, para dy vitev kam
bere analizat e hormoneve ne nje laborator dhe Anti TPo me dilte e larte, i kam perseritur 2 her , ne korrik /2018 jam kontrolluar tek nje endokrinolog qe me diagnostifikoj me Thyreoiditis chronica -obs, dhe vlerat e Anti TG At me dalun t larta me doli vlera 87.9, endokrinologu nuk me ka dhen barna, vetem tha se duhet te bije ne peshe!A mundet ndokush te me tregoj konkretisht qfar nenkupton kjo diagnoz dhe qfar t bej ?!
Faleminderit!

         

2 komente për “Pershendetje”

 1. Ana says:

  Merru me ushtrime me shume
  Dhe do humbasesh pa dyshim
  Rregullo orarin e të ngrënit mos ha në mbrëmje ose then me mire pas orës 4 pasdite mos ha
  Be ushtrime me kur je me bark zbrazur
  Ose kur ndjen nevoj për ushqim.
  Besoj se do të ndihmoj
  Klm

 2. Dr. Xhevdet Fetahaj - Mjekesia e Punes says:

  Vazhdo konsultimet me endokrinologun, ke nje pezmatim kronik te gjendrres tireoide, por ajo kalon me kujdes e me terapi perkatese. Mos perdor ushqime te pasyra me yndyrna dhe sheqer, pi sa me teper uje dhe sa me teper aktivitete fizike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: