Pershendetje

Pershendetje

Pershendetje.jam nje vajze 17-18 vjet.kam pothuajse dy vjet e lidhur me nje djale i cili me vlerson shume.familja ime nxjerr gjithmone pretekst moshen dhe mendon s nuk eshte i duhuri per mua duke me priviar nga cdo gje.me kan heaur lirine,telefonin,shoqerine dhe me kane mbyllur ne shtepi duke ma bere jeten ferr.kam t lejuar vetem frymemarrjen sepse cdo gje tjeter ma kane ndaluar.me kontrollojne cdo gje madje edhe rrobat e brendshme.me hoqen edhe nga puna.jam vertet e merzitur sa e vet,ja gje q mendoja eshte te largohem prej tyre.

         

Një koment për “Pershendetje”

 1. Vahide Morina - Psikologe says:

  Pershendetje,
  Te faleminderit qe na ke shkruar.
  Duke e lexuar letren tende, me eshte perqu dhimbja qe ke ndje ne momentin qe e ke shkruajt.
  Duket qe paskan ndryshuar shume gjera nga jeta dhe rutina jote dhe tani perballesh me nje situate krejt te re.
  Nuk je ne kontakt me te dashurin, familja nuk ta lejojne kete gje, pastaj ky kontroll i detajishem prejt tyre dhe se fundmi
  the je larguar edhe nga puna. Duket qe e ke shume te veshtire.
  Mirepo te i referohemi moshes tende, je ne te vertete 18 vjece apo je me e rritur? Sepse e kuptueshme qe kerkohet nje
  kujdes i shtuar i familjareve kryesisht ne nje moshe te tille te ndjeshme, ndoshta nuk eshte menyra me e mire ta bejne
  kete, por duket qe kujdesen per ty dhe jane duke u perpiqur te te mbrojne, prej cfaredo qe ata shohin joadekuate per ty.
  Ndoshta ty te duket qe ata jane kthyer kuder teje me keto veprime, mirepo kjo eshte menyra e tyre per te te treguar qe
  kujdesen per ty. Dhe vlereojne qe nuk e ke pjekurine e mjaftueshme te gjykosh te marresh nje vendim te tille aq te
  rendesishmem.
  Por nese je me e rritur se 18 vjece (po aludoj meqense ke qene ne marredhenie pune deri tani dhe nuk ke permendur qe
  je duke vijuar shkollimin) dhe je e vetedijshme mbi zgjedhjen tende dhe vendimin per te qene me te dhe ndihesh e sigurt
  ne ate, atehere mund te perpiqesh te bisedosh edhe njehere haptazi dhe pa fajesime me familjen mbi kete ceshtje.
  Nderkohe, te rekomandoj te ushqehesh mire, te perpiqesh te beshe gjume te mjaftueshem dhe te angazhohesh me dicka
  qe te mban aktiv edhe ne kushte shtepie.
  Me shpresen qe je ndjere e kuptuar, une te pershendes dhe te ftoj te me shkruash prap, nese e ke te nevojshme te
  bisedojme.
  Sinqerisht,
  Vahidja

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: