Paragjyikim

Paragjyikim

Pershendetje.
Jam nje vajze 23 vjece , momentalisht ne nje lidhje prej dates 11 maj 2019 e ne vazhdim me nje djale 6 muaj me te vogel se un. Gjate kohes se njohjes tone , djali kerkoi te njihte familjaret e mi, mamin dhe vllain tim , per ti vene ne dijeni qe ne jemi te lidhur me njeri tjetrin.
Pas njohjes me vllain e mamin , un largohem me pushime ne plazh dhe vjen nje dite per te fjetur te shtepia ne plazh qe un po jetoja me
Mamin dhe me motren time . Mamaja e tij nuk kishte qen dakort dhe ne momentin qe esht kthyer nga plazhi per ne tirane , kane bere debat me mamane pse kishte fjetur tek un dhe i kishte bere pershtypje pse mami im e kishte pranuar ne shpi , duke menduar se mami im ka krijuar siguri te ai se cdo gje mes nesh eshte serioze. Pas kesaj situate , mami i atij kishte marre informacione per familjen time dhe i kishin thene qe un isha nga fshati me prejardhje dhe nuk donte qe un dhe djali i asaj te jemi bashke , pse ai eshte nga tirana dhe un nga nje fshat i veriut , dhe drejtohet me fjalen fshatare kundrejt meje.
Tani kohet e fundit prinderit e tij i thone qe do ikesh ne amerike se e kane vendosur ata dhe pike. Ai me thote qe nqs i thone familjaret qe duhet te ndahet me mua , ai ska zgjidhje tjeter. Nuk di sesi ta zgjidh kete situate , shpesh here me ka rene te fiket dhe i dashuri im eshte trembur shume dhe me thote qe ka frike dhe i vjen per te qare kur me shikon , dhe nqs do ndahemi ne nje dite ka frike mos un e perjetoj keq situaten dhe me thote qe tani lidhja jone eshte kthyer ne nje frike , por i gjithe problemi eshte te familja e tij.
Si mund ta zgjidh kete problemin e familjes se tij, se po paragjykohem pa me dhene mundesine ti njoh dhe mami i tij nuk pranon te me njohe.
Nqs nuk zgjidhet nga familja kjo nuk ka zgjidhje tjeter , dhe do doja brenda mundesive se cfare mund te bej ne kete rast se jam ne nje dileme shume te madhe.
Shume faleminderit per pergjigjen.

         

Një koment për “Paragjyikim”

  1. Arta says:

    Pershendetje e nderuar se pari ai nese te don me gjith zemer duhet mi tejkalu gjitha sfidat ose kercenimet qoft edhe mbi familjen e vet ka vdek koha kur familja vendos per fatin e femijut te tyre nreegull osht kur psh nuk osht i/e duhura ne kuptimin se tkesh zemer te keqe apo tmos kesh sjellje te mira por je apo sje nga fshati nuk ka qa i duhet familjes se djalit kshtuqe e para punes nese nuk mundet djali ta bind familjen e vet qe ty te dashuron dhe se je e duhura per te ather nese don ai te ik ne amerik shko dhe ti me to e krijone jeten e juj kaq nga ana ime t’i uroj gjitha tmirat n jet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: