Paniku

Paniku

Pershendetje te nderuar! Me shpresen qe do te me ndihmoni me nje pergjigje po ju shkruaj per rastin tim. Keto tee muajt e fundit kuptova se dicka nuk shikonte mire me mua. Nisi per disa dite rresht me marramendje dhe e ndjeja me teper kur dilja nga shtepia. Shoqerohet gjithashtu me dhimbje koke ne zona te ndryshme te kokes dhe ndenjen se po humbja vetedijen, nje lodhje e pashpjegueshme dhe nevoja vetem per te fjetur por qe realisht nuk flija me shume se 8 ore gjate nates..ishte e pamundur te kryeja aktivitetet e mia te perditshme. U drejtove fillimisht tek pathologu nuk verejti asgje jo normale tek une dhe me dha disa analiza gjaku per te bere dhe gjithashtu per gjendren tiroide. Keto analiza me dolen shume pozitive. Per nje periudhe te shkurter kjo gjendje ndaloi per te rifilluar perseri muajin ne vazhdim e deri tani qe simptomat jane bere me kronike. Ka pasur disa dite qe nuk ngopesha me fryme, tension I ulet, nje frike e pashpjegueshme nga vdekja, rrahje te forta te zemres, duart dhe kembet ne pjesen me te madhe te dites rrine me djerse te ftohta. Kur filloj marramendjen qe perseritet disa here gjate dites me jep pershtypjen sikur jane syte e mi qe po levizin. Theksoj se keto simptoma u bene me te dukshme gjate ciklit menstrual. E kuptoj dhe vet qe edhe kur jam shume mire filloj me ze ankthi dhe me shume trembem sesa perjetoj nje shqetesim fizik, madje kohet e fundit nuk rri dot vetem ne shtepi se mendoj se askush nuk mund te me ndihmoj nese ndihem keq. Shkova tek kardiologu dhe rezultoi se kisha nje zemer te shendetshme. Dua te jetoj te bej gjerat qe dikur me pëlqenin te beja, te kem vullnetin dhe energjine qe me karakterizon .kam humbur besimin ne veten time..mundohem te kaloj mire mos te shqetesohem te dal nga shtepia por cdo gje po perkeqesohet. Ju lutem me thoni cfare mund te bej te shmang keto shqetesime pa perdorur medikamente. Ju faleminderit per kohen tuaj dhe mundesine qe na jeni.

         

3 komente për “Paniku”

 1. Fera says:

  Përshendetje e dashur po ne te njejten gjendje jam dhe un mos u frokso sepse asgje e keqe nuk te ndodh un qe 1 vit jam keshtu mendimet e kqija frik per femijet frik nga vdekja endrra te tmerrshme gjdo vend ne trup me dhem konsultohu me mjekun e shtepis nese nuk ke mundsi te kontaktosh me ndonje psikolog te rekomandon naj barna bimore qe ta ndihmojn gjendje nuk edi se ku jetoni un perdori opipramol por jetoj ne gjermani me kan ndihmuar shum dhe un bej te gjitha analizat gjdo muaj te gjitha ikam ne rregull
  shpresoj te kem ndihmuar sado pak gjitha tmirat

  1. frika ankthi says:

   Njejte jam edhe une qe nje vit e gjysme por mase analiza kontrolla e mjekut te dalin mir mos u frikeso se ankth asgje tjeter se edhe vet friken spo ka kush qe ma hjek qe sjam e semure ose qe skam ndonje semundje ne trup mua me ka ndodhe qe nga vdekja e babai skam lan analize pa bere vetem qe skam bere skaner ne te gjithe trupin dhe te gjitha me dalin mire por kam qen edhe tek neuropsikiatri dhe me ka ndihmu shum po terapi antidepresvi nuk me ka dhene me perdor asnje se me ka thene qe vetem ke frike te madhe asgje tjeter ama si ta hjeki ate frik spo di as vet kjo me e keqja

 2. Emine Doda says:

  Pershendetje Lola,

  Te falenderoj per besimin e treguar e faqen tone. Ne letren tende e pershkruan shume mire gjendjen tende, gje qe ma ben shume te lehte ta kuptoj se si po ndjehesh dhe cfare je duke kaluar. Fatkeqsisht kjo gjendje, te cilen e pershkruan ne letren tende, eshte bere shume e zakonshme edhe per shume te rinj dhe te reja. Gjithsesi, hapi i pare drejt ndryshimit te seciles gjendje eshte vetdija rreth asaj se si ndjehemi, pse ndjehemi keshtu dhe si mund ta ndryshojme situaten e tanishme. Duket qe ti je shume e vetdijshme per dy te parat, ndersa per ate se si ta ndryshosh kete gjendje per pozitivisht shpresoj te te jap pergjigje ne vijim.
  Ne menyre qe te arrijme deri ne nje pike ku rraskapitemi si fizikisht por edhe psiqikisht trupi yne duhet te kete kaluar neper shume dite te stresuara dhe sterngarkuara. Provo te identifikosh ne keto kohet e fundit nese ka patur dicka qe te ka munduar apo ngarkuar me shume se zakonisht, ndoshta studimet, puna, apo ndonje person i caktuar?! Nese arrin te emerosh kete ngarkese/stressor, mendo nese kjo eshte ende aktive, nese po si mund te veprosh ne menyre qe kjo gje e caktuar mos te vazhdoje te te ngarkoje. Pastaj, mendo rreth pritshmerive e jeten tende, si qendron me pritshmerite dhe realizimin e ketyre pritshmerive (po flas ne pergjithesi, duke filluar nga familja dhe me gjere). Shpeshhere nuk e verejme se sa shume mund te na demtojne pritshmerite te cilat i kemi ne jete, posacerisht ne rastin kur keto pritshmeri jane te larta dhe nuk na realizohen!
  Konsideroje kete gjendje si nje gjendje totalisht te tejkalueshme e cila ka ardhe si pasoje e rraskapitjes se trupit por edhe mendjes. Jepi kohe vetes qe te rikuperohesh ngadale. Kujdesu per veten duke bere gjume te mire, duke u ushqyer mire dhe duke kaluar kohe ne natyre. Shume i rendesishem eshte edhe aktiviteti fizik, ndoshta vrapimi ose fitnesi! Gjithmone si opsion shume i dobishem mbeten konsultat te psikologu balle perballe. Seancat terapeutike te ndihmojne te mesosh teknika se si t’i menaxhosh situatat stresuese dhe anksioze ne perditshmerine tende!
  Me trego me shume nese ke bere ndonjeren nga keto propozimet e dhena apo nese ke nevoje per ma shume informata. Shpresoj te te kem ndihmuar, gjitha te mirat per ty!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: