Pa gjumsia

Pa gjumsia

Kam probleme te medha me gjumin qe 2,3 vite kam probleme katastrofale me gjumin kur bi te flej kam nje shqetsim se nuk do tme ze gjumin dhe kjo ndodh pikerisht ,mandej te nesermen gjiht diten jam i lodhur fizikisht dhe psiqikisht .. un mirem me futboll dhe gjumi eshte gjeja primare per nje sportist ,ju lutem te ma ktheni pergjigjen sa me shpejt dhe ta di se qfar mund te bej qe ta rregulloj gjumin

         

9 komente për “Pa gjumsia”

 1. Phd. Can. Kaltrina Kelmendi - Psikologe says:

  Tung Ermal,
  Si duket problemi q�« ke me gjumin p�«r disa vite po te shqet�«son dhe po t�« lodh si n�« aspektin fizik ashtu edhe psikik. N�« an�«n tjet�«r ashtu si�§ po e pohon edhe ti, gjumi p�«r ty si sportist �«sht�« shum�« i r�«nd�«sish�«m ashtu si p�«r t�« gjith�« t�« tjet�«r. Mir�«po po m�« intereson t�« di a ke provuar ndonj�«her�« t�« ndihmosh vet�«n n�« ndonj�« m�«ny�«r p�«r ta p�«rmir�«suar gjumin.
  M�« posht�« ke disa aspekte p�«r t�« cilat po t�« ftoj t�« mendosh, t�« cilat ndoshta do t�« ndihmojn�« ta p�«rmir�«sosh gjumin p.sh:
  – A e ke analizu rutinÃ?«n tÃ?«nde ditore duke pÃ?«rfshirÃ?« kÃ?«tu ushqimin, aktivitetin tÃ?«nd fizik dhe psikik dhe si kjo po ndikon nÃ?« gjumin?
  – A ke arritur tÃ?« kuptosh cilat janÃ?« ditÃ?«t kur ke arrite me fjete sado pak dhe Ã?§farÃ?« ke bÃ?«rÃ?« ndryshe nÃ?« ato ditÃ?«, pÃ?«r dallim prej ditÃ?«ve tjera?
  Ermal, po t�« ftoj me i analizu t�«r�« k�«to aspekte n�« jet�«n t�«nde t�« p�«rdit�«shme q�« ndoshta kishin me t�« ndihmu me organizu dit�«n ndryshe, e n�« t�« nj�«jt�«n koh�« kishin me t�« ndihmu me e p�«rmir�«su gjumin.
  Gjithashtu �«sht�« nj�« �§�«shtje tjet�«r q�« do t�« duhej me analizu, �«sht�« shqet�«simi q�« po t�« kap kur po shtrihesh me fjet�«. T�« lutem a mundesh me e shpjegu m�« shum�« k�«t�« shqet�«sim q�« po e p�«rshkruan:
  – Cilat janÃ?« mendimet qÃ?« po tÃ?« vien nÃ?« kokÃ?« kur po shtrihesh me flejt?
  – Ã?â?¡ka po tÃ?« shtyn me mendu nÃ?« atÃ?« mÃ?«nyrÃ?«?
  T�« lutem analizoj t�«r�« k�«to dhe na shkruaj prap.

 2. Koment nga të tjerët says:

  Ermal, ti nuk ke probleme te medha. Gjeja qe duhet bere eshte te perdoresh trurin tend ne at nivel ne te cilin do te jete i lodhur, dhe gjumi do vije vete. Provo te mos e qosh mendjen ne ate problem. Perqendrohu tek ndonje ngjarje e bukur qe te kete ndodhur gjate dites. Duhet te dijm se poashtu imagjinata me e zhvilluar ndihmon ne lodhjen e trurit.

 3. Koment nga të tjerët says:

   Ermal, m’vjen keq shum t’ndegoj per dikend qe ka problem me gjumin, se edhe un kam pas! Mirepo, provoje kit send shume t’thjesht: Muziken! Provo t’ndegjoj ndonji kang t’qet para se me fjet, ishalla t’ndihmon, mu gjithsesi um ka ndihmu!

 4. Koment nga të tjerët says:

  shiko ermal,un te kisha keshilluar qe vetem ti mundesh ti ndihmosh vet vetes me gjumin,sepse ket e kam kaluar poashtu edhe un.Ti duhet te lufrosh me trurin tend deri ne fund qe te ja arrish qellimit tend,sepse e ke fiksuar ne tru se vetem ti ke probleme.je  i lodhur,nuk ke mundsi tash te kesh gjum sepse e gjitha kjo eshte nje fiksim i madh,po u mundove me luftu me trurin tend ket do ta tejkalosh shum shpejt.Duhet ta ngulitesh ne koke qe ti sapo te biesh ne gjum te thuash un tash patjeter do te flej dhe patjeter do te flesh.Shpresoj qe do e zgjidhesh shum shpejt ket problem si e kam zgjidhur po ashtu dhe un .Suksese…….
   

 5. Koment nga të tjerët says:

  mos u bon nervoz sepse shkaterrohesh , kqyr video qe jan per me qesh sepse truin do ta kesh me te fresket. mos mendo per te shkuaren dhe gabimet qe ke ber. natyrisht se duhet te mendosh por jo shum shum. -ktoj jan disa keshilla sipas meje dhe shkencore. shpresoj qe te te ndijmojne klm.

 6. Koment nga të tjerët says:

  duhesh te zgjohesh heret per te te marr gjumi ose beji vetem 8 or gjumė

 7. MPS. Lirie Lokaj - Psikologe says:

  Përshëndetje i nderuar. Ju falënderoj që keni kontaktuar shërbimin tonë! Një ndër mënyrat kryesorë për regjenerimin e energjive trupore dhe psikike është gjumi. Por të tentosh të flesh duke menduar se duhet të flesh është mjaft e vështirë. Pothuajse të gjithë njerëzit kanë të paktën një periudhë kohore probleme me gjumin, dhe gjithmonë përjetohet rëndë. Mendimet janë pak më të errëta natën dhe gjykimi për jetën është në përgjithësi më negativ. Kjo e bën pak më shqetësuese problemin më pagjumësinë…Gjumi është një proces i cili ndodh pothuajse pa vullnetin tonë, prandaj të mundohesh të flesh duke u koncentruar nuk është mjaft e frytshme. Shqetësimi të cilin ju e përmendni ndoshta mund të jetë i lidhur me dëshirën tuaj për të pushuar dhe pikërisht frikën se mos ndodh e kundërta. Kjo të shtynë të mendosh vazhdimisht për këtë dhe truri juaj është mjaft i angazhuar duke mos lejuar të flejë. Ndoshta duke menduar se edhe në qoftë se nuk më nxin gjumi për të nesërmen nuk do jetë problem do ju ndihmoj të largoni frikën se mos mbeteni pa gjumë përsëri.Gjithsesi, provoni të bëni një dush para se të flini, dhe shmanguni shikimit të televizorit para se të flini, mos e teproni më kafe apo cigare dhe ushqime të yndyrshme. Sipas disa studimeve të fundit shmangia e këtyre gjërave mund ta shmangë edhe pagjumësinë. Nëse e njihni gjuhen angleze, mund të lexoni pak më shumë në këtë link : http:www.medicinenet.comscriptmainart.asp?articlekey=47584 Ju lutëm na shkruani prapë për këtë ose gjëra të tjera që ju shqetësojnëJu uroj gjithë të mirat !

 8. mira says:

  jam 42 vjece nuk kam shendet te mire nga mezi e poshte .Jam e dobet ne vithe dhe ne shalet
  si me ndihmoni dua te kem trup me te mire

  1. Ekipi i nukjevet says:

   Pershendetje,

   Ceshtjet te cilat ju interesojn, dhe deshironi te merrni pergjigjje nga ekspertet e web-faqes sone , ju lutem ti shkruani te opcioni “Pyet ekspertin” e jo si komente. Ne kete menyre qe ju keni shkruar ne nuk mund ta procesojme si pyeteje.

   Me respekt!
   Stafi Nukjevet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: