Nuk jam vetvetja,

Nuk jam vetvetja,

Nuk jam vetvetja, ndihem gjat gjith kohes si e pergjumur, me flasin nuk jam e vemendshme thjesht rri degjoj por nuk jap reagime, ndiej sikur cdo gje me esht ven kundra , kam shoqeri por nuk ndjehem prap e plotesuar kur rri me ta me duket sikur mezi shtyj oret.kam kohe ne kete gjendje afro 2 muaj por keto kohe jam dhe me keq si pasoj dhe te sezonit te provimeve te vjeshtesl. Ndjej nje presion te papare , jam sh nervoze dhe muziken se duroj dot . keshtu ra dua te di si mund ta rregulloj gjendjen time , sme pelqen vetja keshtu por prape ndjej qe se ndryshoj dot

         

Një koment për “Nuk jam vetvetja,”

 1. Emine Doda says:

  Pershendetje,
  Te falenderoj qe ke besuar ne sherbimin tone dhe qe na ke shkruar. Edhepse ndoshta me duhen
  me shume informata ne menyre qe te te jap keshilla me te sakta, po provoj te te jap sugjerime me
  kaq informata sa me ke dhene me shpresen qe do te arrij te te ndihmoj. Permend ne letren tende
  disa situata ku ti ndjehesh e shkeputur nga realiteti qe ndodhe perreth teje, pastaj permend edhe
  sezonin e provimeve, gje qe me ben te supozoj qe je ngarkuar me provime por ne anen tjeter nuk
  po arrin te organizohesh dhe te sistemohesh ne menyre qe punet t’i kryesh me kohe dhe
  rrjedhmisht me sukses. Prandaj nuk arrin te fokusohesh ne asnje nga aktivitetet, sepse kur del me
  shoqeri e ke mendjen tek punet e pakryera ndersa, kur ulesh te mesosh/punosh del dicka tjeter qe
  ta terheq vemendjen. Edhe rrjetet sociale supozoj qe luajne nje rol te rendesishem ne kete mes.
  Provo te organizohesh ndryshe duke filluar nga nje dite e caktuar. Caktoje nje orar per secilin
  aktivitet gjate nje dite tende te zakonshme, caktoje kohen per mesim, pushim, dalje me shoqeri
  etj. Mundohu t’i permbahesh totalisht ketij orari. Keshtu do e ushtrosh dhe mesosh veten te
  jetosh dhe veprosh ne te tashmen, duke mos e patur mendjen ne nje moment te caktuar ne te
  kaluaren apo te ardhmen. Pervec kesaj, nese perdor rrjete sociale dhe perdor shume telefonin,
  provo ta reduktosh perdorimin e ketyre. Ne vend te kesaj provo te qendrosh me shume ne natyre,
  sepse e gjelberta dhe natyra ndikojne ne rritjen e koncentrimit dhe kthjellimin e mendjes.
  Dua te te sugjeroj nje liber i cili personalisht me ka ndihmuar kur jam gjendur ne ne situate te
  ngjajshme sic eshte kjo e jotja. Libri quhet “Ikigai” me autore Albert Liebermann dhe Hector
  Garcia, dhe shpresoj, nese vecmas nuk e ke lexuar, te sherbej edhe ty ashtu sic me ka sherbyer
  mua. Ne kete liber nder te tjera flitet edhe per rendesine e te jetuarit ne te tashmen dhe per
  rendesine e te fokusuarit vetem ne nje gje te caktuar ne nje kohe te caktuar, ne menyre qe te jemi
  me te vemendshem dhe me te suksesshem.
  Nese mendon qe kjo qe ka pershkruar ne letren tende, nuk vlen per ty, atehere me shkruaj perseri
  dhe me trego rreth asaj qe ti mendon qe mund te te ndikoje te ndjehesh keshtu. Shpresoj te kem
  arritur te te ndihmoj! Gjitha te mirat per ty!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: