Mendimet

Mendimet

Pershendetje jom 21 vjeqar dhe ka koh qe mar medikamente per ankthin dhe depresionin e gjith kjo ndodhi per shkak te leximeve dhe vetdiagnostifikimin ne internet ku mendojsha qe kam semundje te rend siq esht kanceri etj dhe vazhdoj te brengosem per shendetin tim por tash duke lexuar per qrregullime mendore kam lexuar per gjitha dhe kam frik nga skizofrenia edhe pse mjeku im psikiater tha ti nuk ke asnje smundje psiqike esht ankthi tha asgje tjeter dhe ti vet nuk p odon me sheru veten por arsyja qe i firogem ksaj esht se jam ba tip i mbyllur nuk rri me askend dhe armiqsor dhe kam lexuar qe skizodfrenet shikojn direkt ne sy dhe e kam fituar edhe un ket ves dhe kjo me jep ankth edhe me shum nuk me duket vetja ne rregull sikur e kam edhe un ket smundje edhe a esht semundja e skizofrenis trashegueee apo mund te fitohet nga depresioni un se kam askend te semur mendor ne shtepi dhe asnje ska pas kurr qrregullime te shendetit mendor ju kisha lut kush din mem ndihmu let shkruan ,,

         

4 komente për “Mendimet”

 1. Agroni says:

  Pershendetje edhe une kam po thuajse te njejtat simptoma por krejt kjo eshte nga ankthi dhe mos u brengos per asgje andaj te rekomandoje vizite te paikologu adresa e vetme per tu ndiere vetvetja. Thjesht jane mendime dhe asgje tjeter, ankthi eshte nje prej gjerave apo sfidave ndoshta me te medha qe mund te perjwtoj nje njeri sot por ne anen tjeter eshte edhe nje tregues se sa shume e duam jeten. Paq shendet dhe dashuri gjate gjithe jetes .

 2. Albert says:

  Flm shum agron po un baj konsulta me psikiatrin por te psikologu smendoj me shku per shkak qe edhe familja pom thot qe ti ski nevoj as per barna as kurgja amo edhe vet mendoj qe osht mnyra jon qysh mendojm qe e sjell ket gjendje por un mendoj qe shkaku ma i madh qe e ka shkaktu ket problem tek un esht qe jam rrit ne familje me shum kujdesje edhe qdo problem i vogel esht ber me panik edhe gishti mem dhimt me qojshin te mjeku dhe ja sod po i vuaj gjitha tmirat edhe per ty shoku

  1. Agroni says:

   Ashtu po kaloje edhe une dhe jane miliona njerez qe po perjwtojne ankthin ne forma te ndryshme, edhe une kam simptoma nuk mund te koncetrohem dot koka me dhemb kam frike qe jam i semure po thjesht jane vetem mendime dhe ne duhet te i largohm ato duke u marre me aktivitete sportive, sporti eshte qelesi i suksesit te rekomandoje. Po ashtu njerezit qe jane te prekur nga ankthi kan nje te kaluar te veshtire financiare si ne rastin tim kur realisht keshtu ka qene. Te pershwndws shpresoj te jesh ok dhe shkruaj cdo gje qe ke.

 3. Neli Demi says:

  Albert une mendoj se ju aktualisht po vuani nga nje crregullim ankthi. Megjithese kjo gjendje nuk ka te beje me skizofrenine mund te shkaktoje probleme ne cilesine tuaj te jeteses ashtu sic e pershkruani dhe ju. Me duhet tiu them se ju nuk keni asnje faj per problemin tuaj dhe se nuk eshte e vertete qe ju nuk doni ta sheroni veten.
  Shkaqet e ankthit jane te ndryshme dhe duhen vleresuar me kujdes nga nje psikiater apo psikoterapist ne menyre qe me pas te mund te punoni per te kuptuar dhe trajtuar ato.
  Paralelisht mjekimi duhet te vazhdoje minimalisht per nje periudhe 6 muaj – 1 vit por gjithsesi ky vendim duhet marre ne bashkepunim me mjekun psikater.
  Gjithe te mirat!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: