Mendime te keqija

Mendime te keqija

Pershendetie kam nje hall shum te math kam gati nje muaj qe mendoj vetem per keq un jam shtatzane dhe mendoj keq per bebin tim para nje muaj duke njetur me erdhen mendime te keqija per bebin si kur po i thoja vdeksh ose donje gje tj te keqe por ato mendime me dilshin vet nga koka nuk i thoja un pastaj me rrinte mendja 24 or atu as gjum nuk beja thoja vetem gjera te keqija nuk i daloja dot mendien kur dilja ne rrug dhe shifia nje fmi te semur prap me vishit mendime te keqija sikur po thoja edhe bebi im ashtu do behet nuk dilja si ti daloja kam ja nje jav qe nuk mendoja aq shum me kan ikur pak por prap mendja me rri sikur po them dicka ka raste ne dit edhe mendoj keq por me ka stakuar truri atu dhe se heq dot base mund te jet edhe pak nga hormonet nuk e di se edhe humorin donje her ne dit me kap nje gezim i math se mendoj per pak pas icik me kap nje mrz e madhe dhe filloj pra mendimet e keqija ju lutem me dihmonin se nuk kam mundesi me shku edhe me donje psikolon se nuk ndollem ne shqiperi ktej se kuptoj gjuhen mir dhe sdi si ti shprehem ju lutem me ktheni prgj

         

6 komente për “Mendime te keqija”

 1. Emine Doda says:

  Pershendetje Anna,
  Te falenderoj per besimin e treguar ne webfaqen tone. Nga kjo qe ke shkruar ne letren tende po kuptoj qe po gjendesh ne nje situate jo te lehte. Te mberthehesh nga mendime jo te mira, negative, dhe te luftosh me keto mendime vazhdimisht mesiguri qe duhet te jete e veshtire. Mirepo kjo gjendje e jotja nuk ka pse te jete e perhershme, dhe une shpresoj qe sadopak do te arrij te te ndihmoje qe kjo gjendje shume shpejt te ndryshoje per pozitivisht.
  Fillimisht sa i perket shtatzanise, sigurisht qe te jesh shtatzane eshte nje gjendje jo e zakonshme ku pervec ndjenjes se entuziazmit nje grua shtatzane perjeton edhe shume ndjenja te tjera si pasoje e ndryshimeve te shumta, posacerisht fizike. Eshte e vertete qe hormonet ndryshojne shume gjate shtatzanise, prandaj edhe ka lekundje te shumta ne disponim. Mundohu qe posacerisht gjate kesaj periudhe te vendosesh veten dhe femijen tend para te gjithave. Mundohu te ushqehesh mire, te flesh mire, te konsultohesh rregullisht me mjekun tend, bej aktivitete qe te pelqejne dhe te cilat i shijon keshtu do te jesh dhe do te ndjehesh me e relaksuar.
  Me trego a je e brengosur per shtatzanine tende? A ke patur shqetesime gjate shtatzanise, shqetesime te cilat e kane cenuar shendetin tend apo te femijese? A ke patur edhe me heret periudha kur te kane sulmuar mendimet negative? Nese deshiron mund te me shkruash me shume per kete gje! Ajo cfare nuk funksionon ne rastet kur na kaplojne mendimet negative eshte rezistenca qe ju behet ketyre mendimeve. Ashtu sic e permend edhe ne letren tende, tendenca eshte qe te mundohesh ti stoposh keto mendime, por ajo cfare realisht ndodhe eshte qe ato mendime na kaplojne edhe me shume. Mundohu ne vend te kesaj ta minimizosh rendesine e ketyre mendimeve duke mos provuar qe ti stoposh, thjesht leji te rrjedhin. Poashtu sa here qe te kesh mendime te tilla, mendo edhe sa lidhen keto mendime me realitetin. Psh ne rastin e mendimit qe femija yt eshte i semure ose do lind i semure, numroji faktet te cilat i demantojne keto mendime, ne rastet kur nuk je e bindur per keto fakte informoju me shume, bisedo me njerez te besueshme (psh mjeku me te cilin konsultohesh) apo lexo libra qe lidhen me temen.
  Brengosja per shendetin tend dhe shendetin e femijes tend gjate shtatzanise eshte normale dhe e dobishme, sepse kjo te motivon per tu kujdesur per veten dhe per femijen. Prandaj nje nivel i konsiderueshem i brengosjes eshte normale per gjendjen tende.
  Shpresoj qe letra ime te te kete ndihmuar. Mos hezito te na shkruash perseri dhe te na tregosh nese po ndjehesh me mire. Deri atehere, gjitha te mirat per ty!

  1. Anna says:

   Shum faleminderit për përgjigjen e prisja me pa durim….
   Un ma para me kan pas ardhur mendime të këqija për familjen ose burin por pun ditësh nuk ja veja veshin shum dhe kaloshin por në momentin që mendova një mendim keq për beben time në bark u preka aq shum edhe mendoj se kjo gjë më bëri keq edhe që ate moment nuk më doli nga mendja si pasojë të me fiksohet dhe të perkejsohet neqofse do e kisha lan ndoshta sot nuk do vuja nga kjo gjë por dhimbja që pasova sepse është pika ime e dobët fëmija ime me bere keq kam kuptuar që nuk po them ma fjal por me kujtohen fjalët prsh kur fëmija im lunte un thoja mos të luaj ma dhe tani kur fëmija ime luan mua me kujtohet direkt ajo gjë dhe me eshte ber si fiksim në tru edhe për gjëra tj që thoja është edhe kjo gjë neqofse do mendoja keq prsh pwr burrin tim do mendoja 2 ose 3 her edhe do kalonte por për beben është ma e vështir sepse e kam brenda meje dhe do e kujtoj ore minut problemi im ma i madh është se mos fëmija im i dollin vërtet ato çka un mendoj edhe pse fëmija ime është shëndosh e mir cdo vizit del shum mir me vjen shum inat se e dua kaq shum edhe me kap inati pse duhet ti them kur un e dua me gjith zmr un jam dakort me faktin që hormonet bëj të vetën ose siç sdo nen të ket frikë per beben a do shkoj mir por jo si puna im të mendoj keq për atë kjo është diferenca kam ja 2 dit qe ndjehem ma mir por jo që e kam heq nga koka mua më kap inati që pse kur po ndjehem pak ma mir pse nuk me kalon të me hiqet dhe çka me ben kjo mua vetëm se keq edhe të me kujtohen para 2 javësh i kisha ore minut në kok tani kto 2 dit kam kapur vetëm që e kam heq mendjen dhe aty ku jam mir edhe me ka ik nga mendja me vjen prap dhe kështu vazhdon ikën vjen saqë rri e mendoj a do me ikin donje dite dhe neqofse edhe kur të lind bebin do i kem akoma edhe kur ta kem në kra fëmija do mendoj kto gjëra të këqija kjo me vret vërtet shum

   1. Emine Doda says:

    Pershendetje Anna,

    Me vjen mire qe na ke shkruar perseri. Mos prit qe keto mendime te largohen mbrenda dites. Jepi vetes kohe gradualisht te largohen keto mendime, ashtu sic edhe duket po ndodhe pasi qe po e cek ne letren tende qe ka dy dit qe je ma mire. Nuk ka asnje lidhshmeri ne mes te mendimeve tua dhe mundesise qe femijes tend t’i ndodhe dicka, jo deri sa nuk ka veprime apo tentime te lendimit te vetes apo femijes tend. Supozoj qe kesi tentime edhe nuk ka patur ndonjehere?!
    Me trego, a e ke ndare me bashkshortin tend kete shqetsim tendin? Cfare mendon ai per kete gje. Besoj edhe ai mundet te te jape keshilla shume objektive sa i perket kesaj situate.
    Me trego edhe se si e kalon ti nje dite te zakonshme. A punon diku apo ke ndonje angazhim tjeter? Po pyes sepse ndoshta nje zhvendosje e vemendjes duke me nje angazhim te caktuar do kishte qene nje opsion i mire per ty!

    Anna, pres te ndegjoj perseri nga ti. Deri atehere, gjitha te mirat :).

 2. Anna says:

  Pershendetje perseri dhe faleminderit ather un dollem në itali dhe dhe po bëj disa muaj që jam svendoshur në një ven tj por nuk nuk kam as një shoqe që të dal un nuk punoj edhe un atë mendoj që nga ajo që rri gjith diten në shpi me ben edhe ma keq por nuk kam me cfr të merem edhe po të dal vetëm prap mendia aty do rri siç të thash që isha ja 2 dit ma mir jo si ma par ashtu jam dhe tani dje isha aq mir saqë thash do me kalojn shum shpejt sot kur u zgjova me kapën mendime negative prap po thoja fjal te këqija saqë një fjal me mrz aq shum si mund të them dilla gjëra duke njetur mir të them vdeksh babit tim ose gjëra të tj sepse nuk e di me ka si nje moment dhe nuk e daloj dot pz vuj ne ate moment me mendien time deri sa me qeteson halli un mrz e kam mar nga ai moment dhe filloj e mrz prap nuk di cte bej pz ma nuk e di a eshte fiksim qe nje dit do iki por pastaj them mua me eshte fiksuar kaq keq si do iki ….apo vall jam smur nga mendia mos po kaloj depresion nuk e di me vin shum gjera ne mendien sic te thash edhe heres tj kam frik se nuk do me hiqen kurrr dhe kjo me shkateron shum me mrz shum tashme nuk di cte bej nje dite mir jo qe hiqen por ne prgjithsi mir dhe nje dite keq saqe them nuk kam shpresa per ty hequr A ju ka ndollur donje rast i dill psicologje jam shum kurioze të di a ka nena të tj që e ka kaluar kte gje apo jam e vetmia që them kto mendime të keqija …..
  Po edhe me burrin e kam diskutuar një her me ka mbështetur dhe ka tha dil mos rri në shpi por nuk mundem ti them ore minut që ato mendime që prej 2 muaj nuk më kan kaluar dhe nuk e di ato me kaloj se dhe ai mrz nuk ja them dot shpesh se me duket sikur mendon cfr nënë është kjo që thot tilla fjal per beben e vet
  Me lart me sa kuptova me ke shkr që A kam pas tentimet me lënduar vetëm ose bebin jo kurr as ma par as që me shkon dermend sa do që ato fjal po më shtateroj ma mir te vdisia sesa ti beja keq e dua ma shum se vetëm ma shum se çdo gjë në kte bot çmendet kur sho që nuk po lëviz për 1 or shpirti e di sa qecohem kur lëviz e kam kërkuar nga zoti kte fmi me gjith zmr nuk jam ber pishman nje dite që e kam prandaj jam shum keq dhe i vuaj shum ato mendime nuk di ma cte bej pz

 3. admin says:

  Pershendetje e dashur Anna,

  Ne kete letren tende pervec te tjerash pyet nese ju ka ndodhur edhe nenave te tjera shtatzena te kene mendime te tilla negative. Ashtu sic e kam permendur edhe me heret, gjate shtatzanise ndodhin aq shume ndryshime ne trupin e nje femre saqe reagime te ndryshme mund te kete, si ne aspektin emocional e ndonjehere edhe ne nje gjendje pak me te renduar psikologjike. Eshte shume e dobishme kur mund te shkembejme pervojat tona me persona te tjere te cilat kane kaluar ne situata te ngjajshme, prandaj edhe per ty do kishte qene besoj e dobishme sikur kishe mundur te flasesh edhe me nena te tjera lidhur me brengat e tua. Nese vec nuk ke afer shoqeri apo dikend me te cilen kishe shkembyer pervoja te tilla atehere interneti mund te jete nje vend ku ti mund te flasesh me nenat e tjera. Nje nder opsionet eshte te shkruash ne forme te pyetjes ne webfaqen tone, ndersa ne kryefjale vendose `pyetje per grate shtatzena apo pyetje per nenat´. Pervec pergjigjeve nga psikologu webfaqja jone ofron edhe mbeshtetje permes perdoruesve te tjere te cilet shkembejne pervojat e tyre.
  Sa i perket asaj qe je zhvendosur keto muajt e fundit per te jetuar ne nje vend tjeter, edhe ky proces nuk eshte gjithmone i lehte. Te larguarit nga familja, nga rrethi ku ndoshta ke jetuar per nje kohe te gjate, perben ne vete nje ndryshim jo pak te vogel. Pastaj edhe adaptimi ne nje kulture te re, ne nje shoqeri me ndryshe se e jona eshte proces ne vete. Te sugjeroj qe te besh me shume aktivitete te cilat natyrshem te bejne mire, dil ne ndonje park qe e ke afer vendit ku jeton, mundohu te ecesh rreth 3-5 km ne dite, lexo libra, tash mund te lexosh edhe libra qe lidhen me rritjen dhe kujdesin ndaj femijes. Sa me shume qe je jashte ambientit te shtepise aq me shume do krijosh edhe rreth tendin shoqerore, nje gje shume e nevojshme per secilin.

  Provo keto dite t’i besh keto gjera qe po ti sugjeroj dhe me trego se si ke kaluar. Poashtu me trego nese ke patur keto dite epizoda te tjera te ketyre mendimeve?

  Shpresoj te ndegjoj mire per ty. Gjitha te mirat 🙂

 4. Anonymous says:

  Faleminderit shum qe me kthen prgj me ke ndihmuar shum që nga e martia që të kam shkr herën e fundit që të kam shkr që jam pak ma mir ajo e mira me eshte shtuar pak kte jav ndjehem pak ma mir se javën që kaloj me hiqet mendia ma shum kte jav jam pak ma e lumtur nuk them që kte jav ska pas momente që ka than mos fillova prap por ma të rralla kan qen ato momentet e këqija tani jan ma të leta vin ne mendie gjatë ditës por i kam anashkaluar dhe kjo me ka ber ti harroj shpejt edhe pse me vrasin akoma mundohem mos ta lej vetën të këputën nga ato mendime se e di që do behem keq them kështu që kur me vin merem me diçka tj ose kur jam në kafe me burrin ose donje tj ma para edhe pse veshin mhb un mendien atj prandaj isha ber edhe keq shum athere se nuk kishe gjë që të ma hiqte mendien tani kur dal dhe jam ulur në kafe jam duke ber mhb me shkon donje her mendia dhe them uaa nuk e paskam mendien atj gjëja e vetme që dua tani është të me hiqen komplet ….edhe pse donje her mendoj që kjo gjë për 2 muajsh që po kaloj do me lej si fiksim kte gje mendoj tani sikur nuk do behem ma do rri me kaq ishalla jo dhe ishalla me hiqen shum shpejt
  Si pas ju a mund të me gelen për një ko të gjatë ose si pasojë fiks pa u hequr se me duket sikur është mësuar truri tani me kto dhe nuk ka për tu ber ma mir apo me kalimin e kohës do hiqen komplet

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: