kerkoj mendimin dhe ndihmen e nje gjinekologu

kerkoj mendimin dhe ndihmen e nje gjinekologu

Pershendetje, qe dy vite jam nje lidhje me nje djal, dhe pikerisht keto dy vite kan filluar edhe qrregullimet e ciklit, mardhenie nuk kam pasur me te, theksoj jam e virgjer, gjate ketyre dy viteve kam pasur luhatje te ciklit, dmth cikli ka ardhur ne kohe 28 dit ose 35 mirepo ka qen i kafte, pra 6 7 muaj ka qene normal ngjyra e kuqe pastaj 2 3 muaj i kafte, psh prej dhjetorit te vitit 2018 e deri tash ne gusht ishte shume mire, ne gusht pata cikel kafte disa dit disa dit te kuq, ndersa shtatori ishte plotesisht i kadte, theksoj qe kur merr ngjyre te kafte nuk ka sasi te madhe vie thjesht si sekrecion, dhimbje djegje kruarje nuk kam, gjate ketyre 2 viteve te crregullimit te ciklit pata dhe nje infeksion candida ku u mjekova dhe brenda 2 javeve pata sherim , simptome tjera shqetesuese nuk kam gjinekologja me tha diqka qe me beri pershtypje dhe desha te di edhe mendimin e juaj , ajo tha qe keto sekrecione jane si nje lloj paralajmrimj qe mitra juaj ka nevoje per nje shtatezani, pra ne momentin qe kam filluar lidhjen jam e dashuruar, hormonet e mia kan ndryshuar dhe e kan pruar situaten deri ne ate pike ku mitra kerkon shtatezani?
Sa mund te jete e mundur kjo?
Une infermiere jam me profesion dhe une mendoj qe me shume eshte crregullom hormonal edhe pse shumicen e simptomeve te crregullimit hormonal nuk i kam, akne shtim peshe Cime te shtuara apo diq tjeter?
A mundeni te me jepni nje mendim ju?

         

Një koment për “kerkoj mendimin dhe ndihmen e nje gjinekologu”

  1. Dr. Premtim Gojani - Gjinekolog says:

    Ju nuk keni qregullime të ciklit menstrual, pasi 7 dite + – nga cikli 28 ditesh miret si normale.Qdo qregullim nga ky balans ,rekonadohet sherim me terapi hormonale.Shtatëzania eventuale ne keto qregullime mirepritet nga ana e Gjinekologeve. Ky kishte me qene skjarimi im.Dr Premtimi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: