Jom sapo e fejune

Jom sapo e fejune

Jom sapo e fejune edhe me partnerin jemi shum tkuptushum edhe jom e lumtur me to nqdo aspekt. Dicka qe mka pengu prej fillimit osht qe nuk kom pas ndjenja seksuale. Jem bashk qe 10 muaj, nfilim kom pas pak ashtu ndjenja kur mka prek ose mka puth e kom mendu qe kan me vazhdu mu rrit po nfakt ka ndodh e kunderta qe thjesht edhe nese kem fillu me pas ma shum kontakt un e kom vrejt qe skom pas eksitim asnjehere. Kom lexu shum edhe e kom kuptu qe mun me ndodh per shkak stresit po un muj me cek qe skom stres as depresion edhe partneri mpelqen shum n pamjen fizike pra nuk besoj qe eshte ai arsyeja. Jom mundu me zgjedh problemin kom shiku filma erotik sepse kjo ka ndiku tek un para nje viti pra para se me pas kete problem por tani ska ndiku as kjo aspak.Ajo qe pom shqetson ma sshumti eshte qe nuk po mundem mu ndi e gatshme per marrdhanie apo dicka tjeter me t fejumin tem per shkak se spo muj me arrit atu kur nuk eksitohem edhe ka fillu mem shqetsu shum kur nuk kam ide ku po qendron problemi. Pra marrdhanie skom pas asnjehere sepse aspak nuk ndihem e gatshme. Po ndihem sikur jam e vetmja qe mka ndodh ni rast si ky, kur e don dikon e prap nuk ndjen asgje e koht e fundit po ndihna teper keq me friken qka nese asnjehere nuk kalon, edhe pse ai tregohet gjithmon shum i kuptushum. Faleminderit.

         

Një koment për “Jom sapo e fejune”

 1. Emine Doda says:

  Pershendetje,

  Faleminderit që ke besuar në sherbimin tonë dhe na ke shkruar, Të jesh në një lidhje në përgjithesi është një ndjenje e mire. Është e kendshme të kesh një partner me të cilin bëni gjëra sebashku, me të cilin ndjehesh e perkrahur, dhe sigurisht është ndjenje e mire të gjesh personin me të cilin mendon se mund ta kalosh jeten. Por sigurisht për të qenë një lidhje terësisht funksionale, terheqja seksuale duhet të ekzistojë.
  Dhe në lidhje me këtë, nuk je vetem. Bazuar ne hulumtime rreth 40 perqind e grave perjetojne forma të ndryshme të disfunksoneve seksuale në një pike të jetes së tyre, disfunksione të cilat kryesisht lidhen me ulje apo mospasje të ndjenjave seksuale kundrejt partnerit. Ndjenja seksuale (eksitimi), është pergjigja ndaj stimulit seksual i cili ndihmon në rritjen e lubrifikimit vaginal dhe qarkullimit të gjakut në zonen gjenitale, gjë që ndikon që mardhenia seksuale të jetë një proces i rehatshem dhe i kendshem. Si pasoje e mospasjes se ketyre ndjenjave vjen shmangia dhe ulja e reagimit fizik (frika nga mardhenia seksuale ose nderprerja e mardhenies).
  Perseri bazuar ne hulumtime, janë disa shkaqe të cilat ndikojne në mos pasjen e ndjenjave seksuale, shkaqe të cilet ndahen në fizike dhe psikologjike. Shkaqet fizike mund te jenë dhimbjet nga infeksionet, problemet me diabetin ose arthritisin, perdorimi i medikamenteve, antidepresantet apo kontraceptivet. Edhe ndryshimet hormonale mund te ndikojne ne mospasje të ndjenjave seksuale. Pastaj shkaqet psikologjike të cilat ndikojnë mund te jene: depresioni, ankthi, stresi, brengosja per dukjen ose ndonje histori e abuzimit.
  Ne menyre që të tejkalohen këto situata rekomandohet të rritet komunikimi në mes partnereve (në rastin kur mungon). Diskutimi i hapur dhe pa paragjykime në mes të parntereve ndihmon në forcimin e lidhjes emocionale dhe seksuale. Patjeter vizita tek mjeku është e nevojshme në menyrë që të shikohen shkaqet e sheqetesimit tuaj dhe të jepen rekomandime për si te veprohet tutje. Edhe diskutimi me një therapist (psikolog) i cili është i specializuar për fushën, rekomandohet. Mundohuni të ndani kohen e mjaftueshme për të qenë me partnerin, pa ngarkese dhe presion të kohes. Nga dinamika e diteve të sotme mund të mos e verejme nevojen për një gjë të tille.
  Shpresoj qe sadopak te te kem ndihmuar me pergjigjen time. Mos hezito te na shkruash perseri nese e ndjen te nevojshme. Cdo te mire per ty!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: