Jeta

Jeta

Pershendetje juve.

Jom 18 vjeqare,puna usht qe kom shum probleme si n’familje si ndaashni si ngjdo gjë N’familje: se di qdo gje po mdoket keq,marrdhenjet mes meje e prindve jo edhe aq tmira se ata sjan tafert me neve shum me fol qka na mundon e per gjona tjera qe na duhet me u kshillu prej prindve edhe kjo po mdoket shum keq sa qe spo mu rrihet nshpii e as me prind N’dashni: jom me personin qe e du amo ma heret kom pas jet jo tmir kom bo shum gabime (edhe per kta i konsideroj familjen fajtor qe sum kan udhzu drejt) edhe ja kom kallzu krejt jeten qe e kom pas ma heret se skom desht me ni prej tjeter kujna eh tash edhe pse shuumm kom ndryshu po aj apet spo m’beson,mka da edhe prej shoqnis…eh se di,ka lind mosbesimi,edhe pse e du shhuumme per kto dy probleme qe per mu jon shum trona kom tentu me myt vehten se familja usht shum e rendsishme e un e kom humb qe nfakt ”kurr se kom pas,,e smuj me perballu edhe niher ni humbje njet me humb te dashurin edhe pse usht agresiv po shum her mu ka gjind,om ka fol e per mu u bo thjesht si familje,si shok shum i mir qaty per qaty,tani ndryshon sjellja tina edhe apet som beson edhe pse ja kallzoj qdo sen qa me ndodh edhe nfamilje.edhe prej mosbesimit po lindin konflikte.krejt jeta po mdoket palidhjee…spo di qa me bo…kto dy sene mkan shti me tentu me myt vehten edhe prap mendoj,po mdoket qe sjom e lindne per ket jet qe si perkas ksaj bote,qe kom lind veq me vujt,qe per mu lumturija segziston, e kto po mshtyn me mendu me myt vehten.qdo dit-nat kaj per qito ndodhi tjetes tem…qa me bo ju lutem sado pak me me kshillu se jom mes jetes dhe vdekjesju pershendes

         

3 komente për “Jeta”

 1. Mr. Sci. Arta Hyseni Zeqiri - Psikologe says:

  P�«rsh�«ndetje

  Keni ngritur brenga q�« �«sht�« e zakonshme n�« mosh�«n tuaj.
  Sa i pÃ?«rket familjes, ju mendoni qÃ?« prindÃ?«rit nuk janÃ?« tÃ?« afÃ?«rt me ju? Por derisa pÃ?«rmend “ne” ma merr mendja e ke edhe ndonjÃ?« motÃ?«r ose vÃ?«llla?
  Keni p�«rmend dy brenga t�« cilat me p�«rpjekjet e tua p�«rmisohen.
  Por nj�« p�«rgjigje �«sht�« e sigurt�« q�« vet�«vrasja nuk �«sht�« p�«rgjigje p�«r ato q�« i ke p�«rmend. Momentin mund t�« mendosh q�« vet�«m prind�«rit jan�« ata q�« japin k�«shilla por besoj q�« keni ndonj�« t�« af�«rm t�« besuesh�«m q�« mund t�« komunikoni lirsht.
  Por gjithashtu ju jeni 18 vjeqare dhe mund t�« b�«ni p�«rpjekje q�« t�« pyesni n�«n�« tuaj, mos prisni vet�«m ata, ndoshta mendojn�« q�« jeni rritur dhe nuk keni nevoj p�«r ndihme derisa sa mos ta k�«rkoni.
  Kurse nÃ?« dashuri ju theksoni qÃ?« jeni me njeriun qÃ?« dashuroni. Jeni shume e re tÃ?« mendoni qÃ?« keni bÃ?«rÃ?« shumÃ?« gabime gjatÃ?« jetÃ?«s, jeni vetÃ?«m 18 vjeqare. Gabimet dhe sinqeriteti mos t’ju pengon. Prej gabimeve duhet tÃ?« mÃ?«soni qka ka qenÃ?« gabime atÃ?«here qÃ?« mos tÃ?« gaboni tash dhe njÃ?«kohÃ?«sisht tÃ?« ngritni vetÃ?«besimin tuaj (nÃ?«se nuk keni informata nÃ?« lidhje me vetÃ?«besimin, mund tÃ?« gjeni ne web nÃ?« artikujt e ndryshÃ?«m qÃ?« kemi pÃ?«rgatitÃ?« pÃ?«r juve tÃ?« rinjÃ?«t). Ju sÃ?« pari duhet tÃ?« reflektoni vetÃ?«besim dhe kur e besoni atÃ?«herÃ?« reflekton edhe tek tÃ?« tjerÃ?«t. NjÃ?« konsultim me shoqe apo ndonjÃ?« person qÃ?« i beson dhe e respektoni do tÃ?« ishte e mirÃ?« pÃ?«r ty. Por pse jo edhe me ndonjÃ?« psikolog apo psikiatÃ?«r qÃ?« keni nÃ?« afÃ?«rsi. Konsultimi me diken qoftÃ?« profesionist apo joprofesionist nuk do tÃ?« thotÃ?« se diqka nuk Ã?«shtÃ?« nÃ?« rregull me ty por thjesht nevoja pÃ?«r njÃ?« mendim apo qÃ?« tÃ?« marrÃ?«sh kÃ?«shilla adekuate pÃ?«r tÃ?« cilat ke nevojÃ?«. NÃ?«se ke pyetje tjera, shkruaj prap.

 2. Koment nga të tjerët says:

  po ta jap nje kshill kurr prolemet familjare mos ja trego te dashurit ten se her do kurdo ai te Nonqmon … a ti kerko nga familja sidomos nga nena jote te jeni me te hapura ne Bised te jesh e Bindur nena jote do te ndimoj ne gjdo problem … sa i perket Vetvrasjes qe po mendon ti Nuk ke drejt ta paragjykosh vetveten ty te Mungon Liria me familjen tonde shoqeri ke ama nuk e ke te duhur … te jesh e bindur nese LUTESH shum ZOTIT ai esht i plotfuqishem ka me te ndimu gjith qenja njerzore me ta kthy shpinen ai Nuk ta kthen shpinen … Mos Harro Beje nene tende si moter,shoqe,vlla gjithqka nBot eshte nena Kerko ndihm nga ajo … ajo din si te Udhezon.

 3. Koment nga të tjerët says:

  edhe un e kom tnjejtin prb me prindrit perpara kam qen shum e afert me ta por tash kam filluar nje lidhje te cilen e konsideroj te pa thyshme dhe mendoj te vazhdoj por prindrit nuk po e pranojn po me thon je shum e re me te dashutin kam raporte shum te mira ja kalojm shum mir bashk spo di qetash nese mundni me ma dhon naj kshill??…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: