jam nje vajz 18 vjeqare,vendosa me bisedu ni problem temin me ni psikolog

jam nje vajz 18 vjeqare,vendosa me bisedu ni problem temin me ni psikolog

Pershendetje juve une jam nje vajz 18 vjeqare,vendosa me bisedu ni problem temin me ni psikolog sepse me te vertete jam shum e shqetesuar,qe 2 vite qe nga shkolla e mesme ne klasen e 11-te e kam ni problem qe nuk e kam pasur ma heret ni frik brenda vetes psh ne shkoll kur dilja te prezantoja diqka perball tjereve kisha shum dridhje te trupit,kokes dhe te zerit gje qe nuk me ka ndodhur kurr po ashtu edhe kur lexoj ose kur flas ne publik ose me dike qe nuk e njoh perseri fillon ajo frik edhe dridhja e trupit edhe e zerit nuk e di pse e turpshme nuk jam maheret kete problem nuk e kam pasur kam qene shum mir me friken stresin kur doja te beja diqka ne shkoll si prezantime si gjera te tjera kam komunikuar shum mir me njerezit afer meje pa pasur dridhje te trupit ose zerit jo vetem me njerezit po edhe ne shkollen fillore kam lexuar perball tjereve pa pik problemi dhe dridhje te zerit pra nuk e kam pasur kete lloj stresi apo frike ne trup,por tani jam ne fakulltet ne vitin e 1 por perseri me ndodh problemi i njejte frika stresi gjithqka njesoj kur me vie radha per diqka te lexoj apo ta them mendimin tim ne lidhje me nje teme une perpiqem shume i them vetes ti mundesh qetesohu por jo perseri me dridhet zeri,koka,trupi nuk ndihem aspak mir kam deshir te madhe te jem siq kam qene meheret pa frik pa stres pa keto dridhje qe me mundojne shume dhe me pengojne ne te ardhmen time qe dua ta krijoje por nuk po mundem.
Me njerezit qe i njoh familjen time shoqerin e ngusht flas lirshem nuk me ndodh ky problem ndihem plotesisht mir por nganjehere edhe kur pi kafe uje apo diqka edhe kur dal me shoqerin diku me dridhet dora nuk mundem as kafen ta pi pra e kam ni lloj frike ne bark une mundohem ta ndal kete dridhje te dores por nuk mundem,nganjehere edhe ne shtepi me dridhet dora edhe pse ndihem mir pa asni gajle,edhe kur familja ose shoqeria me thone eja behu gati do dalim une perseri e kam ni frik bark fillon disi trupi me ndi ni pa rahati ni frik nuk e di si tua them me mir por fillon ni shqetsim une dua ne fakt mundohem ta bej veten te ndihem mir i flas vetes pse ke frik nga qka pse dridhesh por perseri ky problem e kryen punen e vet tek une dhe nuk mundem ta largoj prej vetes.
Maheret keto probleme keto shqetsime nuk i kam pasur tani qe i kam nuk e di pse i kam.

         

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: