Jam ne nje lidhje me te dashurin tim qe disa muaj.

Jam ne nje lidhje me te dashurin tim qe disa muaj.

Pershendetje. Jam ne nje lidhje me te dashurin tim qe disa muaj. Me pare un isha ne nje lidhje tjeter. E kisha shum zor per te harruar at djalin… Nje vit un kaloja dhe kom besu qe ja kom dal dhe e harrova. Jom njoftuar me nje tjeter dhe jom e lumtur me te. Mirpo ndonjeher me shkon mendja tek ish te dashurit, ndonjeher mendoj qe kam frik dhe e mendoj dhimbjen qe me dha ish i dashuri edhe krahasoj me te dashurin?
Disa dite me pare kam gjetur foto, chat me at person. E kom nje ndjenj te papershkrushem kur e mendoj ate. Ndjej dhimbje por me nje menyre me mungon. Ne ane tjeter ndjehem keq sepse i dashuri im edin qe kam pasur dikon por per mendime tmia si kom tregu asgje. Nuk di qfare te bej, edhe dy muaj shkoj ne pushim oshte e sigurte qe e shohe ish te dashurin kam frik prej ndjenja tmijave, dua te urrej sepse aj sme dha kurgjo tjeter vetem te kqija… I dashuri im sillet mir, me jep dashuri gjithqka qe dua. Por ende e kom kte ndjenj, nuk di pse smuj ta heki kte ? Ju lutem keni ndonje kshillim?

         

2 komente për “Jam ne nje lidhje me te dashurin tim qe disa muaj.”

 1. Vahide Morina - Psikologe says:

  Pershendetje,

  Te faleminderit qe na ke shkruar dhe ke ndare shqetesimin tend me neve.
  Nese nje lidhje ka perfunduar, prap se prap koha qe ke kaluar me ate person eshte reale dhe e rendojme vetem me shume nese presim qe gjithcka te fshihet dhe te mos kujtojme asgje. E rendesishme eshte te perpiqemi te bejme paqe me ate periudhe dhe ato kujtime si dhe me veten tone.
  Per te qene me reale ajo ndarje kerkohet qe te jete shume e qarte dhe ta kemi pranur ate gje si fakt. Sa i perket kujtimeve eshte ne rregull t’i keshe ato megjithese sic po kuptoj nuk ka kaluar me shume se nje vit qe ju jeni ndare. Tashme disa muaj ke filluar nje lidhje te re, duket qe ende te duhet kohe per tu liruar komplet nga lidhja paraprake, nese vec gjithcka i perputhet kesaj pritshmerie dhe nese nuk ka pritshmeri per te qene prap bashke. Nese do e takosh ish te dashurin se shpejti, eshte mundesia per te ia vertetuar vetes njerin nga versionet.

  Per ta perjetuar me se miri lidhjen e re, lejoje veten te jeshe e koncentruar vetem ketu dhe tani, duke u perpiqur te mos besh krahasime.
  Por e rendesishme eshte te mos i beshe vetes presion dhe te mos e fajesosh veten per ate neper cfare po kalon.
  Perpiqu te qetesohesh duke perdorur teknikat e relaksimit dhe ti japesh vetes kohe per t’i sqruar gjerat brenda vetes.
  Me shpresen qe je ndjere e kuptuar, te pershendes dhe te ftoj te me shkruash prap.

  Sinqerisht,

  Vahidja

 2. Anonymous says:

  Faleminderit shume, me keni ndimuar shumee.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: