jam i rritur pa mamin edhe babin

jam i rritur pa mamin edhe babin

Pershendetje po ju tregoj hallin tim. Un jam i rritur pa mamin edhe babin tim dhe kjo me ka shkaktuar shume dem ne jeten time dhe ngaqe jam i rritur me gjysherit e mi qe me kane rritur dhe i jam mirenjohes deri ne fund te jetes time, por ata nuk kane ditur sesi te me edukojne ose te me mesojne rruget e jetes dhe te me shkathesojne dhe sot e vuaj kete problem (nuk pershtatem me njerez, nuk kam vetbesim, ndjehem si i huaj ne kete bote) madje tani qe jam rritur dhe kam 1 vit bashkuar me babain tim, po kaloj nje periudhe akoma edhe me te veshtire. Babai im nuk me kupton aspak, nuk me do, ne shtepi gjithmone ushtron dhune psikologjike (ndonjehere edhe fizike) eshte nje psikopat qe nuk mund te me kuptoje ne asnje menyre. Kurse mamaja ime ne boten e saj asnjehere nuk eshte marrë me mua dhe me ka braktisur qe i vogel. Nuk kam pune, nuk kam para, nuk kam shoke, per me teper babai me detyroi te ndahem nga e dashura ime per arsyen se ajo nuk ka para dhe me dhune e ndau ate nga une dhe me thote kshu do ta bej gjithmone derisa kur te bie une dakord se ke do te marresh ti. Ndjehem shum keq… i vetmuar, i demoralizuar dhe nga ana psikologjike i shkaterruar.
Vetmia me ka shoqeruar kudo deri tani, ne rruge, ne shkolle, ne autobus, ne bar kafe, kudo madje edhe ne shtepi. Nuk kam askend me ke te bisedoj dhe te ndaj shqetesimet e mia. Une jam njeriu i vetmuar i perendise. Skam asnje lloj shprese. Jam perpjekur 2 here me kokrra te vras veten dhe ksaj here do ta bej vertet

         

2 komente për “jam i rritur pa mamin edhe babin”

  1. Era says:

    Pershendetje , kete shkrim qe e ke bo vrehet qe je shume i edukuar dhe njeri i ndjeshem e me zemer te mir. Paske nje jete te veshtir por ASNJEHER mos te shkon mendja ta vrasesh veten se ti asgje gabim nuk ke bo qe te mos jetosh , ke pas kete fat mu rrit me veshtirsi por ndoshta nuk e vren por jab pikerisht keto ngjarje qe tkan bo ma te fort. Kurre mos u dorzo , merre jeten tende ne kontroll ,gjeje nje pune , atu do socializohesh me njerz ,do dalesh , merru me ndonje aktivitet , sport apo lexo libra psikologjik/motivues do te ndihmojn shume , nese me te dashuren tende je i lumtur mos u ndaj nga ajo gjeje nje mundsi qe ta mbash , kur ke te drejte nuk mund ta lejosh qe te ndajn nga dikush qe ke nje lidhje te shendetshme. Ti do ja dalesh ne jete dhe do ti kujtosh kto dite vetem si diqka e kaluar dhe diqka qe te kan bere me te fort. Vetbesimi do te vij me kohe , lexo e puno fort dhe asnjeher mos e qo per mendje te ja marresh jeten vetes Jeta eshte shume e bukur e kete do ta kuptosh shume shpejt.

  2. Tina says:

    Pershendetje mberi shum pershtypje historia jote , Ti duhet te jesh shum krenar me veten tende, padyshim qe gjysherit e tu kan bere ate te tyren me ndryshe nuk kan ditur sepse mosha e tyre tregon nje mentalitet tjeter, sa per babain tend i cili sillet kaq keq saqe te ndah nga e dashura per arsye finnaciare shum keq nese e do at vajze mos hiq dor nga ajo tjeter ndihesh i vetmuar lexo ndonje liber qe do ta shtoj vetbesimin , beh gjerat dil te vraposh apo te ecesh qe te qetsohesh pastaj me kalim te kohes do besh edhe me shoqeri, mundohu ta kuptosh veten ler at qe je dhe qfare do dhe shko drejt atij drejtimi . Sa per jeten tende asnje here mos mendo tia marresh vetes jeten, jeta eshte dhurate , zoti te ka krijuar per nje arsye perderisa mer frym dhe je ne kete bote athere ti je i zgjedhur ta gezosh jeten. Mos mendo se vetem ti ke probleme eshete vertet se gjendja dhe perjetimet tua jan te renda por jepi vetes vullnet , per te ardhmen.Besoj dhe shpresoj qe ka ndikuar te pakten komenti im tek ti.Dhe kur ti zgjedhesh shoket ose shoqet rri afer tyre qe jan pozitiv dhe lirojne energji te mire tek ti.Tpercjellshin te giithe te mirat e botes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: