Hemorraide te brendshme dhe 2 polipe sessil milimetric sigma

Hemorraide te brendshme dhe 2 polipe sessil milimetric sigma

Pershendetje im shoq 34 vjec ka 2 polipe sessil milimetric sigma dhe doktori i tha hajde pas nje viti te ribeje kolonoskopin jemi ne ankth cfare mund te ndodh jan femer apo mashkull keto polipet dhe sa esht mundesia te kthehen te demshme ka rrezik per jeten po te bejme nje f
emije tani apo seshte mire im shoq te shkoje jashte vendit per vizite mjekesore ca te bej ju lutem me ndihmoni duke me sqaruar dhe ju lutem me ktheni pergjigje

         

2 komente për “Hemorraide te brendshme dhe 2 polipe sessil milimetric sigma”

  1. Adelina Nikolla - Mjeke e pergjithshme says:

    Pershendetje ne lidhje me shqetesimin tuaj doja tju beja me dije qe polipet nuk jane te rezikshme jane sigjendra dhjamore qe dalin te shumica e njerzve. Si provedure polipeve nuk ju meret biopsi vetem ne qofte se kryen operacion ato ekzaminohen pasi i heq. Dhimbjet mund ti kete here pas hese sepse ato sjellin shqetesime. Duhet te ushqehet me gjelle te lengshme dhe perime jeshile qe gjate daljes jashte te mos kete veshtiresi.Kontrollet behen rrutine pas 1 viti per te pare a ka ndryshim te polipeve si ne madhesi ashtu dhe ne vorme. Gjithashtu mund te ndodhi qe mund te kemi dhe shtim te numrit te tyre prandaj behen keto kontrolle. Do tju thoja te mos shqetesoheshit dhe te ndiqni keshillat dhe mjekimet e mjekut por pastaj eshte e drejta juaj ne qofte se doni te merni nje opinion te dyte keshtu qe mund te konsultoheni me nje mjek specialist Kirurg.
    Ju uroj dite te mbare.

  2. Anonymous says:

    Flm po femije mund te bejme

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: