Frymemarrje e veshtiresuar-probleme me zemer

Frymemarrje e veshtiresuar-probleme me zemer

Pershendetje stafi nuk je vetem, jam nje vajz 22 vjece kam shum stres/ ankth me merret fryma, zemra me rreh shpejt e shpesh gati se cdo 5-6 dite, duart me dridhen shkaku qe zemra me rreh shpejt. Me del gjumi naten dhe vetem per te mendoj. Po me kalu ket situate nuk po kom force me. (Nuk kom pasur ksi probleme me frymarrje me heret po koheve te fundit me jane shfaqur. Kjo me ndodh cdo jave,sa her ndihna e vetmuar nuk e di pse eshte duke me ndodhur mua po tere naten nuk me ze gjumi/me del gjumi duke me rrahur shpejt zemra e duart te njejten koh me dridhen mendoj se nuk jam mir psiqikisht.Jom shume keqq. (mos te harroj te ceki se une e dua nje djal shum dhe qe nga fillimi me ka bere me dije se eshte e pamundur te jemi bashke(nuk e di arsyjen), e duam njerin tjetrin kjo e ka bere qe hala te jemi bashke.–shkaku qe po kom frik qe pe humbas po me fillojn rrahjet e zemres po kom mendime negative, se diqka e keqe do me ndodh mua dhe duart me paralajmrojn se shkaku i frymes qe me merret ndodh diqka e keqe qe perlahem me te dashurin.) Ose me dike tjeter te familjes sime.
Jam qe 2 vjet e gjysme ne kete lidhje po ne idhnohemi pajtohemi po prap po duhemi ma shum. Ndihem e pa fuqishme e pa vlere por se nuk e di perse.!! Une spo mundem pa te.
Nuk e di qka eshte duke me ndodhur mua po Nuk po ngina fryme shkaku qe me ka ndodh nje her te idhnohemi per nje sen te vogel edhe tash nuk jom mir qe nje vjet me veshtiresin e frymemarrjes. Po ndjej sikur nuk jom mir psiqikisht. Ndonjehere me vjen te qaj.Bëhem nervoz shum se nuk jom ka e kuptoj veten. E di qe jam e dashuruar në të shum, Po spo mundem pa te. Po ashtu ja kam shprehur dashurine para disa ditesh dhe nuk me ka thene asgje vetem seen. Jom shum pozitive po pa te smundem ai po me ben te ndihem e qete prane tij e kur nuk jom me te une ndihem shum keq semurem me frymmarrje. Kur me shkruan i dashuri mua me mirren mendt, kam ligeshtim krejt trupin, ndjej sikur zemra don mem dal prej vendit nuk e di me nje fjal kisha pasur qef te dij nqs i ndodh edhe atij e njejta gje sepse eshte tip i mbyllur dhe nuk me tregon per ndjenja mundohet ti fsheh dhe shkaku i kesaj une po stresohem (më do apo s`më do). Dike tjeter nuk ma do zemra nuk mundem ta le kete e tja filloj me dike tjeter prinderit me bejn shum presion per te.
A ka ktu noj psikiater qe me kish ndihmuar mua. Po kerkoj ndihme sa sme esht perkeqesuar gjendja ime.
Ndonjehere si ndjej rrahjet pastaj me jep nje rrahje te madhe sa e ndjej vet qe kisha rrahje jasht zemre. A jan te rrezikshme kam shum frik mendime negativee se mos vdes nuk e di cfar te bej kam friken e zemres se kujtoj se do vdes nga kto rrahjet e zemres me ktheni prgj ju lutem.
Mund te me thoni cfare eshte kjo, sepse jam shume e shqetesuar?
Ju me keni ndihmuar shume kur ju kam shkruajtur para 4-5 viteve dhe me keni motivuar. Po tash me duket sikur jam ne nje gjendje depresive/ ankthi nuk e di si ta quaj po Me ndihmoni ju lutem lidhur me kete problem te frymemarrjes, se nuk e di se qfare do te bej me tutje.Ju flm.

         

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: