Frika

Frika

Kam nevoj per ndimen Kam shum frik nga vdekja 1 dite mire 10 dite keq me duket vetja sikur po qmendem sho enderra te kqija kto simtoma I Kam qe 12 vite skam vullnet per kurgjo Kam perdor Xanax kam qen te psikologu meeting ka than qe vuan nga tanafobia me show mendja me bo vetvrasje mos me vuajt ma Kam shum dhembje te kokes jam nga gjilani ju lutem me ndimoni ju lutem shumm sa do pak te qetsohem

         

Një koment për “Frika”

 1. Xhevahire Balaj says:

  Pershendetje Adelinna,
  Ju faliminderit qe na keni shenuar dhe per gaditshmerine per keshillim. Nga letra juaj po
  kuptojme qe nje periudhe te gjate po perjetoni nje gjendje ankthi posaqerisht te lidhur me
  vdekjen dhe se sigurisht kjo eshte shum e mundimshme.
  Gjendjet e ankthit manifestohet tek nje numer I madh I njerzve gjate periudhave te ndryshme
  jetesore. Shpesh ne keto gjendje manifestohet edhe ndjenja e pashpreses se asgje nuk mund te
  ndihmoi dhe se nuk ja vlen perpjekjet. Lajmin e mire tek gjendjet e ankthit dhe fobit eshte se
  jane te trajtueshme, shpeshere kombinimi I terapise me barna dhe psikoterapise, bisedat me
  psikologun japin rrezultate te mira.
  Ju lutem na tregon pak per vehten e juaj, para 12 viteve kur ka filluar kjo gjendje a keni
  perjetuar ndonje situate te vecante ne jeten e juaj. Si duket nje dite e zakonshme per ju, cfar
  eshte e lehte qe mund te ia delni mire dhe cfare eshte e veshtire? A keni perkrahje familjare,
  shoqeri ne situata ku ndiheni keq a keni diken qe mund ti drejtoheni.
  Ju lutem kerkoni ndihmen e psikologut, psikoterapia per nje kohe do te ishte shum ndihmuese
  qe bashkarisht me psikoterapistin te kuptoni burimin e ankthit por edhe te mesoni strategjite e
  perballimit me ankthin.
  Ju lutem kerkoni nje piskolog/psikoterapist te specializuar per gjendjet e ankthit.
  Ne situata ku jeta ju duket shum e veshtire dhe keni mendime te vahzdueshme me perfundu
  jeten ju lutem kontakoni mjekun me te afert qe keni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: