Fibromyalgia

Fibromyalgia

Doktor ju lutem me ndihmoni.Jam 27vjece ..Kam disa probleme me muskujt me dhembin shume sidomos kur prishet koha une e ndjej shume ..Kam dhimbje dhe lodhje trupi..Jetoj ne Gr dhe ketu kam ber shume analiza gjaku dhe vizita te tjera me kane dale mire..Une lexoj per fibromyalgin dhe Kam shenja te njeta dhe them se kete do kem..Kam shkuar ne Reomatologo dhe me ka perjashtuar cdo semundje dhe me ka then qe mund te jet fibromyalgia por sme ka dhen keshilla apo mjekim cfare duhet te bej..thjeshta me ka drejtuar te nervologu per kete problem ..Une se kuptoj pse nervologu ka pjese per kete lloj semundje..Ju lutem me ndihmoni ku te drejtohem se Kam vite qe vuaj dhe sa vjen e me rend behem..Nga lodhja e madhe e trupit ka filluar me rreh zemra shume shpejt perdit..Flm Nje pergjigje nga mjeket e faqes ju lutem..

         

2 komente për “Fibromyalgia”

  1. lola says:

    Edhe une jetoj ne gjermani dhe i kam te njejtat simptoma dhimbje ne muskuj ne gjoks koke qdo dit dhimbje te ndryshme jeta me esht merzit beso Tash e sa kohe jam kshtu …me 6 maj Edhe une kam termin te shofim qa me thot

  2. Dr. Xhevdet Fetahaj - Mjekesia e Punes says:

    Drita, shume njerez ne koherat e tanishme kane probleme me dhembje te muskujve, ligamenteve etj. Kjo eshte edhe pasoje e mossherimit eventual te ndonje infekcioni bakterial te fytit nge femijeria. Por edhe menyra e veshjes ndikon, plot te rinj dalin ashtu te veshur lehte kur eshte koha e fresket apo e ftohet, edhe kjo ndikon. Edhe faktoret gjenetik ndikojne, kushtet e jetes, banimit e punes, klima ku jetoni etj. Ne rastin konkret iu preferoj te vazhdoni konsultimet me reumatologun dhe eventualisht fiziatrin. Ju preferoj sa me teper aktivitete fizike e ushtrime gjimnastikore, rrezitje ne diell te paradites apo pasdites…etj. Per dhembje qe keni preferohet Paracetamol, Diklofenak, Brufen e preparate tjera!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: