Femije i pa bindur

Femije i pa bindur

Pershendetje
Jam nene 31 vjeqe , jam nene e 3 femijeve djali madh 4 vjet mi ben ne qershor , vajza edhe 2 muaj mi ben 3 vjet dhe tani kam nje bebe 4 muaj.
Shqetesimi im eshte qe djali i madh eshte shume femije kokefort dhe i pabindur. Kur une i flas diqka duhet shume here ti them mos e bej dhe ai si per inati shkon dhe e ben po ate problem. Kur ti them mo se te rrehi me shikon dhe perseru njejt deri sa qohem ne kembe kur tu. She nalet thot jo mos um rre se spo halitna. Rrehen me vajzen shume shtyhen pickohen. Sot e shtyni nga kauqi vajza me ra mr ball permi sy dhe u lendu shume.
Pampersin e ka hek diten ndersa naten ia kam kthy ja ndoj per siguri se para 2 jave filloj cdo nat urinojke ne shtrat.
Si te veproj me kete femije une? Pasi qe shum shpesh po me nervozon edhe po e qortoj e po e rrehi se ka ndiku edhe ajo qe fmia shpesh po edhe shum fmi provokativ .
Ne qerdhe me thojn shum femije i urt, si te vje ne shtepi prej qerdhes fillon e rrehet me vajzen. Nuk po di as qysh mu sjell mo me to.. Filloj me bo naj aktivitet si intereso hiq. Del lun ne oborr luan polic alltia burgi keto jan ne lojen e ti. E mer ia kap duart vajzes i thot pot qoj burg pot rrehi pot vraj ne allti. Po me shqeteson shune kjo loja me alltia .. Ju kisha lutur te me ndihmoni sepse jam bere per psikolog prej ketij femije.

         

Një koment për “Femije i pa bindur”

 1. Ana says:

  Fëmija nuk duhet rrehurr kjo pika e parë
  Pika e dytë duhet edukuar me fjalë.
  Ulu bisedo me to qelu
  Tregohu e afërt me to
  Foli fjalë të mira
  Fjalë që e bëjnë me ndje ata që ti e don
  Me fjalë të buta që ai është gabim.
  Merre dhe lexoi para se të flejte tregime për fëmijët e sjellshëm
  Ne kete formë e edukon me mire sesa me rrah edhe me i bërtit
  Dëmet e rrahjes dhe bertitjes jane tepër të rrezikshme
  Sepse nëse ndodh që e ne te ardhmen bën naj sen
  Thotë kurgjo nuk është mem rreh sepse adoptohet në këtë formë
  E pastaj vetëm vazhdon duke i shtuar problemet.
  Merr me të mirë me butësi me fjalë të mira
  Kurr mos e kërcëno sepse ndikon keq në të

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: