Dhimbje n testikuj

Dhimbje n testikuj

Prsh jam 20 vjec
Kam rreth nj vit q ndjej her pas here nj dhimbje n testikuj
Kam ber dy eko n 2 vende t ndryshme dhe skam pas ndonj problem
Nj nga doktorat m tha q ka raste q ndjehet nj dhimbje per shkaqe qe nuk dihen dhe m tha dhe emrin e ktij rasti po e harrova…a e dini ju si quhet?

         

Një koment për “Dhimbje n testikuj”

  1. Shkelzen Elezaj - Urolog says:

    Asnje dhimbje nuk eshte normale. Dhimbja eshte shenje paralajmeruese qe te ju po zhvillohet ndonje proqes patologjik. A keni pengesa ne urinim apo gjate ejakulimit (derdhjes). Dhimbja e testiseve mund te jete fiziologjike nga vet dukurite qe ndodhin gjate procesit te ejakulacionit, nga torzioni (perdredhja) e testisit qe kerkon nderhyrje urgjente, nga lendimet e testisit, nga tumoret e testisit, nga guret ne kanalet urinare, nga semundjet reumatizmale ose nga infeksionet e epididimitit dhe testisit sidomos ato te shkaktuara nga infeksionet bakteriale apo nga Klamidia, ureaplazma dhe mikoplazma. Per ti larguar dyshimet eshte mire te kryeni herepashere ehon e testiseve dhe abdomenit, urinen, testin ne Klamidie, Ureaplazma dhe Mikoplazma dhe me ato analiza te lajmeroheni te Urologu i cili do te ju ekzaminoj dhe do te ju percaktoj diagnozen se per qfar patologjie behet fjale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: