Ankth

Ankth

Pershendetje jam nje vajz 22 vjece Kam nje djal problemi im eshte ankthi a nuk e di si ta quaj kete prej kohesh vuaj shum me zen rrahjet e shpejta te zemres dhe vizitat te gjitha me kan dal mir rradh her perjtoj nje goditje ne gjoks dhe me duken si rrahjet te crregullta por mbrem e kam perjetuat AQ keq due koken levizja me hidhshe dicka ne gjoks dhe me bllokoeshe fryma nuk levizja dot gjithnaten gjumi nuk me zinte se perjetuat ne gjoks si sulme mendoja se nuk do zgjoesha me per sot ne mengjes vajta te kardiologu dhe ne ato momente Kisha shum te rrahura te zemres me beri kontroll dhe me tha nga zemra nuk ke kurr gje po me stres ankth une prap nuk qetsoem sepse nuk di si ta quaj cfar do jet ajo rrahje AQ e Fort sa me bllokon frymen ne momentin qe me ndodh e mbaja gishtin te pulsi dhe ne ate moment qe me ndodh ajo rrahje pulsi ndalon dhe fillon kur me kalon ajo dok me tha nuk ke gje me zemren me dha hapje Vagostabyl ..dhe Concor 5mg filmatabletten per te pir me thoni si ta kaloj ket gjendje jam shum keq nuk po’ mundem te sho fmin Tim AQ me dhimset kur e sho nuk dua te vdes me ndimoni me nje pgj ju lutem visita Analiza Kam ber shum dhe sot Isha po prap ato goditje dhe qe me ndalet pulsi me duken si kur do pesoj infrakt me ndimoni 😢😢😢😢

         

3 komente për “Ankth”

 1. fidi says:

  oj moter di duhesh te shkosh te naj psikolog ne qofse ke ber gjitha analiza dhe te kan dal mir ski qka trembesh une jam qe 10 vite me njetat simptoma dhe kam vajt te psikologu dhe mar tarapi dhe jam nerregull

 2. Anonymous says:

  Edhe un e perjetoj te njeten por nuk e di nga vjen a nga nervat a nga muskujt apo nga ndonje rahje e humbur edhe un jam shuumm e shqetsuar por shpresoj mos te jen te demshme

 3. Selvije Izeti says:

  Pershendetje,
  te faleminderit qe keni ndare shqetesimin me ne.
  Egzistojne shkaktare te ndryshem te ankthit, por me te shpeshtit jane ngjarjet jetesore dhe
  menyra e te menduarit.
  Shpesh ankthi mund te paraqitet si pasoje e perjetimit te nje serie te perjetimit te ngjarjeve
  stresuese si psh: problemet ne mardhenje me te tjeret, obligimet e teperta, veshtiresit financiare
  etj,me nje fjale ngjarjet kur ne ndjejme se ne nuk mund te perballemi me kerkesat qe jane
  drejtuar drejt nesh.
  Ne anen tjeter disa njerez mund te kene nje stil t e menduarit qe i udheheq drejt perjetimit te
  ankthit,psh: njerezit anksioz kane tendence per te pritur se skenari me keq i mundhsme
  gjithmone do te ndodhe.

  Ankthi kerkon qe te ballafaqoshesh me situata qe te krijojne ankth dhe ti sfidosh mendimet
  negative.
  Fillimisht duhet te kuptosh se cilat mendime te krjojne ankth,
  -Meso se si mund te ndjehesh e relaksuar fizikisht dhe mentalisht
  Menyra se si mendojme ka ndikim ne shfaqjen e nivelit te ankthit.Shume nga keto mendime
  vijne jashte kontrollit tone, dhe mund te jene negative dhe te padobishme.Eshte shume me
  rendesi te kuptosh se keto jane vetem mendime, dhe jo domosdoshmerisht jane fakte. Mendimet
  shkojne dhe vijne.Edhe pse ne kemi tendecen me I besu medimeve tona kur jemi ne gjendje
  nakthi , duket ta kujtosh qe shumicen e rasteve keto medime jane te bazuara ne supozime te
  gabuara..
  Praktiko frymerrjen e thelle ne momentin qe fillon te ndjesh ankth, ec sa me shume ne natyre ose
  merru me ushtrime fizike, keto ndikojne shume ne relaksimin e mendjes dhe trupit
  Ne raste se ndjehesh ne ankth vazhdimisht dhe teknikat vete menagjuese nuk jane ndihmuese ju
  rekomandoj te vizitoheni te psikologu
  Gjithe te mirat,
  Selvi

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Na përcjellni edhe në: