..Zgjatja e trupit27.10.2010 15:18A mundet qe zgjatja e trupit te ndalet ne mosh ,,ne moshen 14 vjeqare ,,dhe te zgjatja e trupit te jete jo shum e zhvilluar ne gjatesi ?
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: Zgjatja e trupit15.12.2010 19:03Deri ne moshen 20 vjeqare vazhdon rritja e njeriut prandaj mos u shqeteso se ne moshen 14 vjecare vetem sa ke filluar te rritesh apo zgjatesh.Rritja e njeriut eshte e kushtezuar nga faktoret si ata te trashegimise, gjendja e te ushqyerit dhe faktore tjere qe munden te influencojne rritjen dhe zhvillimin e njeriut. Vlerëso
emaRE: Zgjatja e trupit21.06.2011 11:14Prsh.doktor kur isha 12-13 vjeqare me eshte rritur gjoksi shpejt ,pak dhe aq me ka mbetur tani jam 18 vjeqare dhe pak permasa shum te vogla te gjoksit nuk e di a do te rritet apo qfar duhet te bej???me ndihmoni ju faleminderit.
MD. Mrsc. Ph.D. Ilir Begolli - Ekspert i nukjevet RE: Zgjatja e trupit22.07.2011 10:49Supozohet se ke mbaruar periudhen e rritjes intensive tė gjinjėve qė ndodh kryesisht gjatė pubertetit dhe tani rritja do te jete me e ngadalshme. Kur thuani se kanė mbetur shume te vogla me kend e beni krahasimin? Dhe pse duhet qe te jeni te brengosur. Shumė femra i kanė gjinjėt e vegjėl por ato mjaftojnė pėr tė krye funksionin edhe estetik ( pėrmes sutjeneve tė ndryshme qė mund tė korigjojnė eventualisht brengat e disa vajzave) edhe atė tė tė ushqyerit tė fėmijės.Pasi tė martohesh dhe tė kesh fėmijė mė madhėsia e gjinjėve nuk do tė paraqet brengė pėr ty por do tė kesh interesime tjera si psh se a do tė rritėt fėmija i lumtur dhe i shėndosh. Nėse do tė kesh gji tė mjaftueshėm pėr fėmijėn tėndė madhėsia e gjinjėve ma nuk do tė paraqet asnjė problem tė veēantė Vlerëso
ndihmeRE: Zgjatja e trupit05.05.2012 12:16jam 18 vjec jam vetem 166 cm prinderit nuk i kam te shkurter hyn te te gjatet thon se kur isha femije nuk preferoja gjinin e mamase hic fare po ashtu dhe qumeshtin prinderit me kan thene se doktori familjes ne kohen kur isha 0 deri ne 4 vjec vjec u kishin shpjegua historin ci paraqita me siper dhe ai ka then nuk ka ndonje problem thelbesor por vetem se do vij 5 vjet me vones se te tjeret ci kan thithur girin e nens se tyre desha te di a esht e vetet kjo ju lutem me ktheni nje pergjigje sa me shpejt

ju faliminderit Prof. Ass. Dr. Ilir Begolli
LinaRE: Zgjatja e trupit07.06.2012 21:47Mirmbrema jam 19 vjeqare dhe kam probleme me zgjatje te gjith ne familje jan trup medhejn babi , mami dhe motrat vetem un jam 1.56 cm e gjat . Ju lutem a ka mundsi qe te me tregoni per ndojne menyr si te zgjatem te pakten te behem 1.60 cm e gjat ?
RE: Zgjatja e trupit13.11.2012 21:40jame 14 vjec do zgjatem me?
kelaRE: Zgjatja e trupit26.11.2012 22:03jam nje vajze 14 vjec dhe jam 1.58 e gjat, mamin e kam shume te shkurer 1.50 ndersa babin e kam te gjate 178cm dhe me kane ardhur menstuacionet qe 13 vjec. a do zgjatem me//////?/


inaRE: Zgjatja e trupit29.11.2012 15:13jam 1 64 jam 17 vjec si mund te zgjatem te pakten deri ne 167 cm
Arben RE: Zgjatja e trupit23.12.2012 19:56Pershendetje jam 20 vjec dhe jam 1.75 deshiroj edhe nja 5 cm te ritem mund te me tregoni ndonje menyre apo cka te ha
ju faleminderit
rozetiRE: Zgjatja e trupit02.01.2013 16:53jam 18 vjec dhe jam i gjate 1.66 , dhe dua te zgjatem akoma , prinderit i kam po kaq te gjate, ca duhet te bej? ju lutem me ndihmoni me ndonje keshill.
likiRE: Zgjatja e trupit10.01.2013 22:43jam 21 vjeq dhe jam vetem 1.28 cm ju lutem me tregoni si tifitoi edhe 50 cm..
sant RE: Zgjatja e trupit24.01.2013 14:34femija im eshte 7 mujsh po une dua te jete i gjate sepse i mungon pak centim .ju lutem me jepni nje keshill se cfare te bej sepse burri me thote qe nuk e ushqen me qumesht gjiri prandaj eshte i shkurter.ju faleminderit nga mami.
Dr. Hatije Ismaili - Ekspert i nukjevet RE: Zgjatja e trupit29.01.2013 15:38Pershendetje,

e nderuar, kjo eshte pyetje me shume per ndonje pediater, dhe me se mire kur te beni ndonje konrtroll me bebin edhe ta pyetni ate, por nga pervoja ime mund te ju them se te gjithe femijet nuk riten njejte me centimetra sic eshte shkruar ne libra, disa me heret dhe disa me vone e arijne normalen dhe disa nuk e arijne kurre, pasi krejt njerezit nuk riten njejte, dhe krejt ideal te medhenj nuk mund te behen.

Prandaj nese eshte i shendoshe dhe nese sadopak ritet dhe perparon,  dhe nese pediatri nuk thot se eshte ndonje cregullim qe duhet sheruar, mendoj se duhet te jeni te kenaqur.

Dr. Hatija
Vlerëso
BesnikRE: Zgjatja e trupit21.02.2013 22:25Jam 20 vjeqar jam i gjat 1.71 a mun te rritem ende

Ju flemunderit
nikaRE: Zgjatja e trupit25.02.2013 15:35jam 17 vjeqe dhe do te doja te zgjatesha 1.70 jam 1.63 si do te mundem ka ndonje ushtrim apo ndonje gje ?
rinaRE: Zgjatja e trupit03.03.2013 11:29ju lutem a ka mundsi qe te merremi me sportin e basketbollit dhe te ndikoj ne zgjatjen etrupit
LeddieRE: Zgjatja e trupit04.03.2013 03:04Pershendetje jam 19 vjec edhe jam i gjate 1.79-1.80 por une dua akoma te zgjatem si mund ta arrij :) , gjithashtu dua te jem me i shendosh cfare me rekomandon per te shtuar ne peshe ?
Shume faleminderit
me respekt
Leddie < Ledi >
elbaRE: Zgjatja e trupit09.04.2013 21:20jam 12 vjeqare dhe jam e gjat 1.33 a mund te me tregoni se si te zgjatem ende
miraRE: Zgjatja e trupit10.04.2013 17:34ju lutem me ndihmoni.me kan dal ca qime te zeza ne fytyre dita qe vjen vetem me shtohen,po pati mundesi me ndihmoni.flm
bertiRE: Zgjatja e trupit23.04.2013 00:08jam 17 vjec edhe jam 1.75 dua te zgjatem max edhe 5 centimetra si mund ta arij ?
NjomzaRE: Zgjatja e trupit17.05.2013 19:50Jam 23 vjec kompleksi im eshte gjatesia,jam 1.60 a mund te mbaj shpres edhe per disa pak cm? faleminderit
tironsiRE: Zgjatja e trupit08.06.2013 17:03jam 23 vjec kompleksi im eshte gjatesia,jam 1.60 a mund te mbaj shpres edhe per disa pak cm? faleminderit
InsRE: Zgjatja e trupit10.06.2013 22:00Si te zgjatem jam 1.50 ne klase jan shum te zgjat shoket ju lutem me ndihmoni dr me ndihmoni
besaRE: Zgjatja e trupit02.07.2013 13:18doktor a mund te futen ne trup hormonet e rritjes ne menyre qe te behem me e gjat a mund te behet kjo gje ju lutem me kheni pergjigjjen?
liniRE: Zgjatja e trupit02.08.2013 14:20 a ndikojn ushtrimet ne rritjen e trupit
a ndimon basketbolli ne rritjen e trupit
menyra e te ushqyerit a ka ndikim te madh ne zgjatjen e trupit
kam degjuar se zgjatja e trupit behaet qat fjetjes me orar ndikimi me i madh eshte gjat fjetjes nga 10-6
un jam 17(1-76) vetem dua ti diii
eldaRE: Zgjatja e trupit09.08.2013 16:26jam 1.65 e gjate a do te zgjatem me
djnkjsdhnsRE: Zgjatja e trupit09.08.2013 20:33jam 1-67 dhe 57kg .mund te ndihmoj dikush a eshte kjo pesha ideale?
indritiRE: Zgjatja e trupit31.08.2013 19:48doktor jam 20 vjec jam i gjat 1.68 jam gjithashtu konsumus i cigares doja te dija a do te zgjatem me ne qoftese jo cfare duhet te bej ju lutem me ndihmoni me ktheni pergjigje
ai cuni RE: Zgjatja e trupit03.09.2013 01:29jam 20 1e69 rritem dot edhe nja 5 cm ju lutem me ktheni ergjgigje dhe ca duet perdoruar ju faleminderit
blediRE: Zgjatja e trupit08.11.2013 18:20ciao une jam 13 vjec dhe jam gati 151 cm. a ka ndonje menyre rritjeje te pakten 10 cm? ne qofte se do te me kthenit pergjigje do u isha shuuuume mirnjohes!

Të nderuar përdorues të ueb faqes nukjevet.net, e kemi kënaqesinë të ju informojmë se do të ofrojmë edhe mundësinë e komenteve shtesë të cilat mund ti dergoni, por në raste të perdorimit të gjuhës fyese apo fjalëve banale, komenti juaj do të fshihet menjëherë.

*Komentet në fjalë paraqesin mendimet dhe qëndimet e personave përkatës e asesi të ueb faqes.

Kujdes! Këtu mundeni vetëm të komentoni mbi pyetjen e parë të parashtruar. Për pyetjen tuaj, ju lutemi drejtohuni te "Pyetje e re"

Ky forum moderohet nga administratori. Komenti juaj do të ruhet deri sa të miratohet dhe të publikohet nga administratori.